19min.bg

1 000 лв. от апартамент за паспорт на сградата

В зависимост от постройката сумата, която ще се плаща от собствениците на жилища за издаване на технически паспорт на сградата, може да достигне и до 30 бона, прогнозираха архитекти пред 19`. От 10 000 до 15 000 лв. например ще трябва да се бръкнат съкооператорите в централния район на София около бул. „Витоша“. Независимо обаче дали става дума за по-малка сграда или голям блок, за изготвянето на задължителната техническа документация от всеки апартамент в родните здания ще се събират средно между 700 и 1 000 лв.


Ако приемем условно, че най-високите стари кооперации в центъра на столицата са 5-етажни, с общо 15 апартамента, излиза, че всяко домакинство ще трябва да отдели от бюджета си именно до 1 000 лв. Техническите паспорти на строежите са задължителни от януари 2007 г. „По-старите жилищни сгради, строени преди тази дата, попадат в т. нар. трета категория и собствениците им трябва да се сдобият с „паспортите“ най-късно до края 2012 г.“, каза за вестника шефът на дирекция „Контрол по строителството“ към Столична община Влади Калинов. Обществените и производствените сгради обаче трябва да се сдобият с документа до края на 2010 г.


В „паспорта“ се описва вида на строителната система, типа на конструкцията, носимоспособността, сеизмичната устойчивост, степента на пожароустойчивост, изпълнените инсталации и други показатели, поясни той. Що се отнася до лицата, оторизирани от закона да съставят паспорта на старите сгради, Калинов каза, че това ще са проектанти от различни специалности снеобходимата правоспособност, както и лицензирани консултанти за оценяване на съответствието на инвестиционни проекти и строителен надзор. Горещата тема за цената на техническия паспорт пък е въпрос на пазарни отношения в бранша. За новите строежи се изисква съставяне на технически паспорт преди въвеждането им в експлоатация. То се възлага с договор от собствениците на строежа. За съществуващите строежи са определени периоди, в които собствениците задължително следва да представят технически паспорти в зависимост от вида на собствеността – общински, държавни или частни, като за частните допълнително е направено разграничение в зависимост от категорията.