1 300 000 финансови отчети стоят необработени в Агенцията по вписванията
Близо 1,3 млн. годишни финансови отчети (ГФО) стоят необработени в Агенцията по вписванията, като някои са от 2016 г. Това съобщи пред депутатите от правната комисия изпълнителният ѝ директор Габриела Козарева, предаде Лекс.
„Дори от днес да не постъпи нито един нов ГФО, обработката им ще отнеме години“, каза тя и обясни, че 120 длъжностни лица по регистрацията (ДЛР) просто няма как да се справят с този огромен обем.
Повод да изнесе тези данни беше обсъждането на първо четене на промени в Закона за търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел (ЗТРРЮЛНС). Както „Лекс“ писа, с него се предлага от 2022 г. подаването на ГФО да стане безплатно. В момента всяка фирма и юридическо лице с нестопанска цел плаща такса от 40 лв. за вписване на отчета или 20 лв., ако подаде заявлението по електронен път.
Голямата промяна обаче е свързана с отпадането на изискването малките и средни фирми да подават заедно с годишния си финансов отчет (ГФО) покани за общо събрание или протоколи за провеждането му, с които сега се изисква да докажат, че той действително е приет. Вместо това, ще попълват декларация, с която да удостоверят това обстоятелство.
Отпадането на изискването за представяне на всички тези документи се прави с промени в Наредбата за водене, съхраняване и достъп до търговския регистър и до регистъра на юридическите лица с нестопанска цел, които вървят ръка за ръка с измененията в ЗТРРЮЛНС (повече за тях виж тук).
Идеята е още през тази кампания за подаване на финансовите отчети, която започна в началото на годината и трябва да приключи до 30 юни 2020 г., ГФО на малките и средни фирми да не бъдат придружавани от покани за общо събрание или протоколи за провеждането му.