19min.media

1,5 млн. бедни у нас от общо 2 млн. работещи


За последното тримесечие на миналата година необходимият доход за осигуряване на социално приемлив начин на живот за едно работещо лице е 1479 лева.

Това е сумата при покрити разходи за жилище, храна, отопление, осветление, вода, дрехи и обувки плюс някои културни и други потребности като образование, медицинско обслужване, транспорт, почивка, развлечения и др., но без особени луксове и охолство.

Става въпрос за брутен доход, който в момента е над равнището на средната работна заплата в страната и е повече от два ПЪТИ над минималната работна заплата (в момента тя е 650 лв., а след приемането на новия бюджет – от 1 март или от 1 април ще се качи на 710 лв. и отново ще бъде под половината от социалния минимум, а България е ЕДИНСТВЕНАТА ДЪРЖАВА В ЕС, В КОЯТО МИНИМАЛНАТА ЗАПЛАТА СЕ ОБЛАГА С ДАНЪК И ОСИГУРОВКИ).

Под този доход от 1479 лв. получават 1,5 млн. българи. Общото количество на работещите у нас е 2 334 000 души.

На практика две – трети от трудещите се в страната се оказват работещи бедни (65,6 на сто). Това е процент, присъщ по-скоро на Африканския съюз.

Над заплатата, която позволява да се покрие социалният минимум за издръжка са едва 34,4 процента от осигурените лица или 803 хиляди българи.

При двама работещи в семейство с едно дете всеки един от тях трябва да взема не по-малко от 1331 лева.