19min.media

1,751 млрд. бюджет за София, 4 пъти по-голям, отколкото през 2005 г.


Столичният общински съвет прие бюджета на София за 2019 г. Той е рекорден за последните 29 години.
"Предложеният бюджет 2019 е в размер 1 750 743 132 лева. За мен бюджетът на София – тези 1,750 млрд. лв. - показват директно мащаба на промяната, която постигаме. И не само защото напоследък е модерно да се правят сравнения като предизвикателство, а защото е важно да знаем реалната картина, ще припомня няколко числа.
Преди 10 години бюджетът на София беше 1 млрд. лв. – днес, десетилетие по-късно, той е със 750 млн. лв. повече. За да знаем откъде тръгнахме припомням, че през 2005 г. бюджетът на София е 467 млн. лв.  - 1,282 млрд. лв. по-малко. Напоследък често се твърди, че дължим всичко това на европейските оперативните програми. Факт е, че дължим много на програмите, но това далеч не е всичко.
Показват го собствените приходи на общината, които доказват как управлява имуществото си и събира вземанията си.  В проекта за бюджет за 2019 г. собствените приходи са 725 459 000 лв.  Преди 10 г. бяха 584 млн., а през 2005 г. – 229 млн.  За 13 години сме събрали  496 млн. лв. повече. Това е прекият резултат от политиката ни за по-добра събираемост и за привличане на европейско финансиране за София. И нито един лев от тези пари не е дошъл даром в София.
Сравненията ясно показват, че милиардният бюджет на София не е даденост.
Отговорността ни е както към осигуряването на приходната част, така и разумното управление на разходната част.
Инвестиционната програма, която предлагаме с проекта за бюджет е 632 701 155 млн. лв. - това са средства, които се инвестират директно в промяната и развитието на София.  За 10 г. увеличихме почти двойно капиталовата програма – през 2009 г. тя беше 356 млн., а през 2005 -  198 млн.
Капиталовата програма показва средствата, които осигуряваме за директни инвестиции в града – 3 пъти повече спрямо 2005-а и 2 пъти повече спрямо 2009-а.
Най-честата критика, която чувам за бюджета на София е, че е консервативен и приоритетите ни не се променят. За мен лично това е начинът да се постигат резултати.
 Модернизацията на градския транспорт и на транспортната инфраструктура, екологията и образованието – са безспорните приоритети и те са такива именно, защото градът ни се нуждае от целенасочени и постоянни инвестиции в тези сфери, за да се променя и да върви напред.
За София 2019 г. безспорно е годината на метрото и на модернизацията на градския транспорт. 320 млн. лв. сме осигурили за строителството на третия лъч. Изграждаме 12 км от третата линия и първите 8 км пускаме до края на годината с нови метро влакове. Включихме в бюджета и средства за закупуване на още 10 метровлака за третата линия.

 През тази година ще достигнем почти цялостно обновяване на градските автобуси. С пускането на още 82 нови автобуса ще достигнем средна възраст от 6 години. Важно е да припомним, че преди 10 г. средната им възраст беше 18 г.  Инвестираме 133 млн. лв. в нови автобуси и трамваи. Освен комфорт за пътниците, това са и спестени вредни емисии – за 10 г. само с новите автобуси намалихме 2,5 пъти емисиите от градския транспорт. Категорично мога да кажа, че това са конкретни резултати от мерките на СО за подобряване на качеството на въздуха.

Над 86,4 млн. лв. инвестираме в основни ремонти на булеварди и улици в кварталите. 15 са големите ни обекти, които включват и големи квартални улици. Освен тях сме отделили 37 млн. лв. за програмата за „текущ ремонт“, в рамките на която кметовете на 24-те района ще заявят допълнителни квартални улици, които се нуждаят от ремонт.

37 603 613 млн. лв. са директните инвестиции в екология
  - озеленяване, рекултивация на стари депа, управление на отпадъците. Парковете, които ще продължим да възстановяваме са Западен парк, Южен парк III част, Северен парк, Розариума на Борисовата градина, парк Заимов и над 5 млн. лв. за детски площадки във всички райони на общината. С общинското дружество Софийски имоти започваме изграждането и на първия общински аква-парк като част от новия парк Възраждане.
Освен това планираме закупуването на мобилна станция за измерване на качеството на въздуха и поставяне на 22 сензора, които ще са общински на различни точки в София.
75 880 018 млн. лв. са инвестициите в образование – това е рекорден бюджет за нас, с който започваме още 15 нови детски градини и ремонтираме старите, както и на училищата”, заяви кметът на София Йорданка Фандъкова.