19min.bg

1 млн. са без здравна осигуровка, половината са на прага на бедността

Половината от всички здравно неосигурени около 1 млн. души, са на прага на бедността, сочат данните от проучване на Институт „Отворено общество”, проведено от Института по социология към БАН, предаде БГНЕС.


„Финансовата криза ще извади наяве всички дефицити в здравната системата, които до сега са били скривани”, коментира данните икономистът Георги Ангелов на кръглата маса посветена на проблемите в здравеопазването. През последните две години държавата не отчита реалния дефицит от неефективно разходваните средства в сектора, като той се покрива от излишъка на здравната каса. В условията на финансова криза обаче, излишъкът ще се стопи и според експертите кризата в здравеопазването, която се прикрива, ще даде още по-лоши резултати.


„Десет години след старта на здравната реформа, няма официална статистика, която да покаже, защо при 400 % увеличение на средствата на домакинствата за здравеопазване, хората не са доволни от предоставените им услуги”, заяви Мими Виткова, председател на частните дружества за доброволно здравно осигуряване.


"Въпреки повечето пари за здраве, резултатите са по-лоши, в сравнение с периода, когато средствата са били по-малко”, заяви Илко Семерджиев, бивш министър на здравеопазването и директор на Международния институт по здравеопазване. Той анализира данните за липса на ефективно управление в здравеопазването за периода на последните две правителства. Въпреки опрощаването на дълговете на здравнонеосигурените в България, тези мерки по-скоро възпитават липса на незаинтересованост от гражданите към здравето им, отколкото да водят до реално лечение на заболяванията, сочат данните от проучването, което обхваща проблемите в здравеопазването в страната за последните 10 години.