19min.bg

10% данък късмет, а уж има излишък

   Наградите от всички лицензирани хазартни игри ще бъдат облагани с 10 на 100, предвиждат промени в Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ), съобщава Труд. На този етап поправките са публикувани за обществено обсъждане от Министерството на финансите (МФ).


Всеки нов данък означава приходи за хазната. Според предварителните  данни на МФ  излишъкът в бюджета се очаква да достигне до 2,5 млрд. лв.   "Излишъкът в бюджета е малко над 2 млрд. лв. Това е за тези, които казаха, че сме задлъжнили държавата и следващите поколения. Точно обратното е", похвали се през август министър-председателят Бойко Борисов.


Новите поправки обаче могат да означават, че от МФ се опитват за запълнят бюджетни дупки. Явно се търсят нови финансови попълнения, за да се оправят празнините, въпреки системното отчитане на излишъци. На практика правителството не прави предвидени в бюджета инвестиционни разходи и така "спестява" милиарди, които обявява за профицит и ги харчи ударно предколедно.


Данък върху печалбите от хазарт се предлага за пореден път в последните години. Припомняме, че досега паричните и предметните печалби, получени от участие в хазартни игри, бяха в графата необлагаеми доходи.


Заедно с промени в ЗДДФЛ се предлагат поправки в още 10 закона – за данъците върху доходите на физическите лица, за местните данъци и такси, за акцизите и данъчните складове, за ДДС, за счетоводството и други. Експерти са на мнение, че целта на тази законодателна технология е да не може да се предлагат алтернативни текстове.


Според  действащото законодателството данъците за годината се обявяват следващата и от подоходното облагане човек си приспада позволени разходи:  допълнително осигуряване, всички видове застраховки и т.н. Сега според поправките, в разрез със закона, изсипването на парите ще става автоматично.  Вносителите се аргументират, че това би било улеснение за гражданите. Въпреки действащите закони автоматично ще бъди и облагането на печалбите с цел моментално постъпление в хазната, каквото е и крайната цел на поправките.