19min.bg

1000 българи всеки месец участват в тестове на лекарства


    Ежегодно у нас започват 190 нови клинични изпитвания, което ни нарежда сред изостаналите страни в това отношение
Средно 1000 българи всеки месец дават съгласието си да участват в разработването и проучването на лекарствени медикаменти, обясни д-р Иван Георгиев, председател на Българската асоциация по клинични проучвания, цитиран от Новинар. Според данните у нас всяка година стартират около нови 190 клинични изпитвания, което ни нарежда сред изостаналите държави в това отношение.



Експертът посочи още, че най-много тествания на нови медикаменти се провеждат в психиатрията и неврологията. Областта държи 20 на сто от общия брой клинични проучвания, следвана от онкологията, където 16% са провежданите тестове. 11 на сто пък са изпитванията в областта на ендокринологията и белодробните болести, а често експерименталното лечение е единствената алтернатива за пациенти.



В света съществува голяма конкуренция между държавите, всяка страна иска да привлече повече изпитвания, а у нас има около 1200 центъра за клинични проучвания, коментира специалистът. Експерти в областта споделиха, че клинични изпитвания с деца се провеждат у нас, но много рядко. При подобна ситуация родителите са тези, които подписват съгласието за участие на малолетната им рожба. Ако детето е непълнолетно, само решава, но майката и таткото имат финалната дума.