19min.bg

1000 лв. глоба за агресивно куче без намордник

За агресивно куче без намордник увеличаваме десетократно санкцията от 100 на 1000 лв., облекчаваме разпоредбата за разхождане с повод за малките породи. Това каза народният представител от ПГ на ГЕРБ Десислава Атанасова пред журналисти, предаде Фокус.


 "В момента в действащият закон за куче без повод и куче без намордник санкцията е 100 лв. Предлагаме за куче без повод, което е над 5 кг. ,санкцията да бъде 300 лв., а за агресивно куче без намордник увеличаваме десетократно санкцията от 100 на 1000 лв. Предвидили сме увеличаване на санкцията за разхождане на кучета в детски площадки или забранени от общините за това места. Много бих искала да кажа, че контролът по изпълнението на този закон от неговото приемане през 2005 г. до момента е на общините. Трябва, може би и общественото внимание да бъде насочено към това как се спазват разпоредбите на закона. Надявам се, че и вие медиите ще ни подкрепите в това да потърсим информация и разбира се, да дадем най-добрите практики, дори те да са чужди, за да може законът да работи ефективно", допълни народният представител от ГЕРБ.


Според нея малките породи кучета не са толкова опасни и не биха могли да нападнат човек, така че да причинят средна или тежка повреда, или смърт.


"В момента законът в неговите разпоредби задължително е разпоредил всички породи кучета да са с повод. Ние облекчаваме разпоредбата по отношение на съвсем малките породи, но предлагаме по-категорични мерки за по-големите и по-обществено опасни породи", допълни Атанасова. Тя поясни, че разпоредбите, които ГЕРБ предлага има редица изключения. "Например няма да се налагат глоби за собственици, ако разхождат кучетата си в обособените за това места и алеи. Няма да се налагат глоби за собственици на кучета, ако те ги използват при лов или извън урбанизирани територии, ако кучетата охраняват стада или за киноложки изложби", допълни Атанасова. Тя посочи, че темата е актуална. На въпрос как се определят агресивните кучета, Десислава Атанасова обясни, че в момента в Закона за ветеринарномедицинската дейност има дефиниция за агресивно куче. "Тя е от 2005 г., откогато е приет закона. Предполагам, че той е изготвен от експерти към Министерство на земеделието и храните", добави още тя.