19min.media

€10млрд. изгубиха банките в Италия след данъка свръхпечалба, с който ги обложиха

  "Не знам, дали обърнахте внимание но преди няколко дни италианското правителство обяви, че възнамерява да обложи банките си с допълнителен данък. Финансовите пазари моментално реагираха негативно, като за едва няколко дни банковите акции изтриха над 10 млрд. евро от пазарните си капитализации.


Доста икономисти и финансисти бяха доста шокирани от тази икономическа политика, защото банките са изключително деликатни икономически единици, които нямат нищо общо с примерно енергийните компании, които наистина регистираха рекордни приходи и печалби покрай показването в цените на енергийните ресурси от миналата година. Банките са кръвоносната система в една пазарна икономиката, като те имат ключова функция в това да свързват депозатните с кредитополучателите. Тоест, хората които спестяват с хората, които искат да инвестират.


Именно поради тази причина всяка регулаторна промяна в тази насока трябва да бъде съгласувана с банковия сектор и да бъден обект на задълбочен емпиричен и акдемичен анализ, защото една подобна откровено популистка данъчна промяна ще окаже дългосрочни негативни ефекти върху цялата европейска икономика.


Особено, като се има предвид, че Европа се намира на ръба, на икономическа рецесия, а лихвите се намират в устойчив тренд на покачване.  Точно в този ключов момент банките трябва да бъдат оставени да акумулират ликвидни буфери и да трупат капитал, а не държавата чрез груба регулаторна намеса да тегли от тях ликвидност и да ги декапитализира.


Оттук насетне е много важно управляващите у нас да проявят разум и да не допускат грешката, която допуснаха колегите им в Италия. А това е реален риск, защото исторически погледнато ние сме нация, която транспонира сляпо всякакви регулации, които се прилагат в Европа без каквато и да било критичност, анализ на последствията и грижа за националния интерес", пише икономистът Никола Филипов.


Напомняме, че финансовата система на Ботуша е с огромни проблеми, след като преди няколко години преживя вълна от масови фалити. Изчезнаха дори многовековни кредитни институции. Най-старата и трета по големина Монте деи Паски, която практически банкрутира, трябваше да бъде спасена от Уникредит, но операцията все още не е завършена след цялото това време.



Напомняме също, че в Италия управлява дясно правителство, начело с Джорджа Мелони - лидер на европейските консерватори, в което влизат още партията на Салвини, също консервативна, както и Форца Италия на неотдавна починалия Силвио Берлускони, която е виден член на Европейската народна партия.


В нея членуват ГЕРБ и единствената международно призната от партиите в ДБПП - ДСБ.  Напомняме, че за разлика от нея, ПП все още е само кандидат - член на партията на европейските либерали, където - ако реши - ще я приеме самото ДПС, чийто евродепутат Илхан Кючук е лидер на това, което знаем като АЛДЕ.