19min.bg

1114 осъдени престъпници са на свобода

Общо 1114 са хората с ефективни присъди в България, които са се укрили. Това сочат данни на МВР предоставени на Нова. Обявените за издирване са над 24 000.


Някои от тях са избягали в чужбина, други вероятно все още са в България. По следите им са МВР, Интерпол и Съдебна охрана.


Сред тях има масови убийци, от типа на Росен Ангелов от Нови Искър, който разстреля шестима души, преди мистериозно да се самоубие. Разследващите го "търсили" осем години, след като бил осъден за блудство с непълнолетна.


Първо не го намерили на адреса му в Надежда. Мъжът често сменял местата, където живеел и за това от МВР не могли да го открият.


Според законовата процедура, след произнасянето на присъдата, осъденият трябва да бъде задържан в тридневен срок от Съдебна охрана. Ако това не стане, на ход е МВР, след което издирването се прехвърля на Интерпол. Списъкът на издирваните убийци набъбва с всяка изминала година, признават от МВР.


Собственикът на транспортната фирма Ентуртранс Ениз Ченгел, който е осъден на 10 г. затвор за катастрофата на автобус на магистрала Тракия през 2011 г., отнела живота на 9 души, също е в неизвестност. Търсят го с червена бюлетина от Интерпол.


Той е осъждан в Румъния за нанасяне на средна телесна повреда преди да стане катастрофата на Тракия, но българските власти отказали да го предадат на румънското правосъдие. Съседите му в Бургас казват, че не са го виждали от година. Служителите му в баничарница в града, заявяват същото. Властите подозират, че се укрива в Турция, при роднини, въпреки че няма регистрация да е напускал България.


В Съдебна охрана работят 1338 служители. Не успяват да открият всеки пети осъден.


Сред тях е и Илиян Тодоров, който получи доживотен затвор за двойното убийство пред дискотека Соло в София. Докато властите го търсят той пуска две видеообръщения в социалните мрежи. Според родителите на едната от жертвите му, Тодоров се укрива в чужбина.


Въпросът за изпълнението на присъдите е съдбовен, сподели адвокат. По думите му, трябва да се промени редът, при който трябва осъдените да влязат в затвора.  Единият вариант е когато съдията прочете ефективната присъда, осъденият да бъде задържан още в залата. Другият вариант за справяне с проблема е електронната гривна, смята той.