19min.bg

134,5 млн. годишна загуба за Пиреос България, директорът се прощава

   Банка Пиреос България смая всички като показа загуба от 134,5 милиона лева за 2015 г.. Само за сравнение – загубата на КТБ за първото полугодие на 2014 г., когато тя фалира, беше „някакви си” 65,4 млн. лв. Всъщност, сходен на този – 59,7 млн. лв. беше минусът на Пиреос за първите 9 месеца на 2015 г. Само за последното тримесечие на миналата година загубата е скочила с невероятните 75 млн. лв. Такива числа в българския банков сектор звучат като бомба, но са взети от официалната справка на БНБ! Особено при рекордните положителни резултати на цялата система, отбелязани за 2015 г.
Откъм Атина също не долитат добри новини – 99,84% достигна сривът на акциите на групата Пиреос, търгувани на местната борса, на годишна база днес следобед, сочат данните на Блумбърг. Невероятно, но факт!
Капитанът последен напуска кораба, а в понеделник вечер се състоя прощалното парти на Атанасиос Куцопулос, който от 2003 г. е главен изпълнителен директор на банка Пиреос България. Очаква се на руля да застане Емил Ангелов, който идва от лизинга на групата.



    147 млн. лв. са разходите за обезценки на активи на банката. Те бяха направени в навечерието на стрес-тестовете, които трябва да старира БНБ следващия месец. Както си призна гуверньорът Димитър Радев, един от резултатите на сътресенията се очаква да бъде консолидация в сектора. Сиреч, насърчават се някои играчи да погълнат други. Както стана след банковата и всякаква друга криза през 1996-97 година, управлявана от същия екип, който в момента ръководи БНБ.
Пиреос е най-апетитната хапка на банковия пазар, независимо от загубата си. Причината е в неговата позиция в Топ10 на сектора. А именно на 9-о място. Ценното е, че придобиването на банката от амбициозен играч би го циментирало в т.нар. Първа група банки или Топ 5.



В бранша се говори, че ОББ се бори да остане в престижния клуб, а Сосиете женерал има поставено от френската си централа задължително условие да влезе в него.
Очакваме коментара на банката, който не дойде цял ден.