19min.bg

2/3 от народа едва свързва двата края

Натискът на икономическата криза върху домакинствата остава висок въпреки появата на сигнали за начало на възстановяването. През март делът на тези, които заявяват, че са засегнати от световната рецесия, намалява до 23% от близо 29% година по-рано. 

Това сочат предварителните анализи на данните от национално представително проучване на домакинствата в страната, осъществено съвместно от институт Отворено общество и Световната банка.

Анализът на данните показва, че равнището на бедност се задържа устойчиво на високо за ЕС равнище – малко над 21%. 2/3 от домакинствата споделят, че едва свързват двата края, а около 5% затъват в дългове. 

Линията на бедност, изчислена по метода на Евростат, е 246 лева на човек. Заради недостиг на средства всяко трето домакинство е принудено да пести, като ограничава потреблението на основни хранителни продукти, а всяко пето се лишава от необходими лекарства.

Сред най-бедната 1/5 от домакинствата над половината са намалили консумацията на храни, а всеки пети пропуска хранения поради липса на средства. 

Като цяло сигналите за усещане за излизане от икономическата криза остават противоречиви. 

Делът на домакинствата, чиито доходи спадат, е намалял в сравнение с началото на 2010 г. Делът на тези, които принудително работят по-малко, също е намалял в повечето сектори, с изключение на строителството, търговията на дребно и ремонта на автомобили.

"В някои сектори на икономиката, изглежда, има известно раздвижване, но дори това да е сигнал за цялостно оживление на икономическата активност, ще мине поне година, преди домакинствата да почувстват значима промяна в своето благосъстояние", коментира Боян Захариев, програмен директор в Отворено общество.

Според него все още е нужна предпазливост в оптимизма относно темповете на възстановяване.

"Пазарът на труда  е нестабилен, като броят на хората, които заявяват, че са си намерили работа през последните 12 месеца, е по-малък от броя на тези, които заявяват, че са я загубили. Това означава, че все още няма сериозни предпоставки за намаляване на безработицата", пояснява Захариев.