19min.bg

2,8% била инфлацията, само 5,4% при режийните

2,8% била годишната инфлация в България, бодро четем в данните на Националния статистически институт. По текущи цени за една година индексът бил малко повече 103,4%, сиреч ръстът може да е и 3,4%, което е почти същото.


Интересно е, че по групи за националната ни статистика съществуват отделно „хранителни продукти”, скочила по цени с 3,8%, а отделно „хранителни стоки”, нараснала с 3,6 на сто. Каква е разликата между хранителни стоки и хранителни продукти? Това е интересен въпрос, но е по-маловажния. Още по-интересно е как са сметнати кръгло 4% при скока с двуцифрени стойности на маслото – над 50%, на млякото, сиренето, кашкавала, млякото, на яйцата – поне 30% и на всичките им производни, на доматите, ябълките и още много основни „храни” или „продукти”, да не говорим за хубавите меса. Сигурно в кошницата се включват червеният и черният хайвер, които наистина бяха намалени преди Коледно-новогодишните празници. Та явно дърпат индекса надолу.


Още по-скандално е сметнатото увеличение на режийните. Групата е наречена „Жилища, вода, електроенергия, газ и други горива”. Според Националния статистически институт поскъпването в нея е само 5,4% Във всички тези позиции поискъпването беше значително. Например, водата не само в София скочи с 19%, в някои други градове – с доста повече. Специално отразената на сайта на НСИ стойност на покачване на разходите за водоснабдяване обаче е едва 5,8 на сто. Горивата също поскъпнаха значително.


За отоплението – най-големият режиен разход изобщо да не отваряме въпрос – с 23% ръст ни зарадва КЕВР през топлия сезон, когато повечето хора изобщо не се сещат за парно, пък някои – по субективни и културологични причини - дори и за топла вода.