2 г. кабинет: 20 млрд. дълг, 3% еврофондове, 3,5% ръст, 60 км магистрали
Какво свърши за 2 години кабинетът, който си отива? Качеството на управление у нас миналата седмица беше оценено със 78-о място от 149 правителства в света от лондонския институт Легатум.
И фактите. Това правителство получи разрешение от НС за 16 млрд. лв. нов държавен дълг, изтегли отделно само тази година още 4 млрд. като заеми за БЕХ и Фонда за гарантиране на влоговете. В сметката от 20 000 000 000 лв. не включваме повече от милиард вътрешен дълг, емитиран от правителството в лицето на финансовия министър Горанов.
Преизпълнението на бюджета за последната година е над 3 млрд.лв., тъй като над 2 млрд. останаха неизпълнени инвестиционни разходи. Това пък се дължи на почти нулевото усвояване на европейски фондове в периода 2014-2020 г., на който сме почти в средата. Според справката на ресорния вицепремиер Томислав Дончев до края на септември процентът е 3,1 на сто. В резултат тазгодишният бюджет на София е 365 млн. лв. по-нисък, а на Бургас например – със сто милиона лева.
Благодарение на масирания износ на оръжие за ислямиските терористи в Сирия и Судан през последната година, икономическият ръст достига 3,5% за 2016 г. За следващата обаче се очаква да спадне до 2,5% и според международните институции, и според заложеното в бюджет 2017.
Чуждите инвестиции в момента са с 33% спад спрямо рекордно ниската 2015 г. Вероятно това се дължи на неблагоприятните позиции на страната в годишника за 2016 г. на Световния икономически форум. Според него България е 118-а от 138 държави по борба с организираната престъпност, 115-а по защита на правата на собственост, 110-а по независимост на съдебната система, 93-а по качество на правителствените харчове. Добавяме и 113-о място на планетата по свобода на медиите.
Най-големите от разходи на кабинета са за нещо положително. За 2 години бяха довършени и открити общо около 60 км магистрали : отсечките Дупница – Благоевград и Сандански -Кулата от АМ Струма и част от магистрала Марица, която броени седмици по-късно беше ремонтирана, а също 9 км от АМ Хемус. Към тях могат да се добавят 8,8 км от Околовръстния път на София – т.нар. Западна дъга и Северна тангента.