19min.media

2 млрд.лв. кражба от е-управлението

Само 19% от администрациите у нас предоставят електронни услуги на гражданите, които ги издържат със своите данъци, на фона на огромната сума от 2 млрд.лв., похарчени за е-управление.


„България вече е пръснала около 2 млрд. лева за изграждане на електронно управление и въпреки това не е напреднала особено”, пише в.Сега. Докато в Естония бележат супер успехи и имат изцяло електронна администрация с вложени само 50 млн. лева в бг средства. Парите са похарчени в приблизително един и същ период от време - в последните 15 г., когато и двете страни обявяват, че започват да работят за е-управлението.



От 2002 г. насам всяко българско ведомство си е поръчвало скъпи сървъри и софтуер, за да стане ясно в следващите години, че продуктите са несъвместими и мрежите на различните администрации не могат да "разговарят помежду си".


За това многократно през годините пише 19 минути.


Припомняме, че м.г.предупредихме, че държавата плати 57,99 млн. лв. за Уиндоус 10, въпреки че в договорите за Уиндоус 7, сключени от първия кабинет на ГЕРБ има изрична клауза за безплатен преход към новия продукт със закупуването на стария. Данъкоплатецът вади от джоба си вместо 300 долара (519 лв. по БНБ) за единична бройка, колкото струва продуктът на пазара, невероятните 1300 лв., при положение, че се купуват десетки хиляди пакети за всички компютри на държавната администрация. Не стига това, ами ресорният вицепремиер Румяна Бъчварова е "пропуснала" да отбележи, че дори Уиндоус 7 е подходящ едва само за около 30% от компютрите на администрацията.


Това е описано в Черна книга за правителственото разхищение в България - сборник от намирисващи казуси, съставен от ИПИ по поръчка на фондация Фридрих Науман - все институции десни и нямащи нищо общо с опозицията.


Оттам не пропускат да отбележат също, че всъщност администрацията изобщо, дори да не беше договорила това, може да използва изцяло безплатен софтуеър и така да спести стотици милиони на данъкоплатците (200 000 000 лв. похарчени в това перо само за последните години). Това е възможно посредством въвеждането на Линукс - алтернативата на продуктите на Майкрософт, за което преди време 19 минути цитира и британската преса, която ни взе на подбив и основателно се усъмни, че липсата на логика в управленските решения по темата може да не е случайна, а да е продиктувана от нечий материален интерес. България е супер малък пазар и вероятно търговските посредници по сделките имат предвид някои особености на българската администрация. Още повече - Уиндоус бе подложен на атаки и блокира администрации в цял свят, а Линукс е безопасен, освен безплатен.


Въпреки огромните инвестиции у нас ведомствата предлагат едва 2900 услуги, като повечето са елементарни - позволяват електронно подаване на документи и заявления, но общуването клиент - администратор остава на хартия.


Чиновниците у нас изискват над 5985 вида документи или удостоверения. Попълването на декларации и справки и плащането на данъци отнема на хората тук по близо 53 часа годишно.