19min.bg

20% по-малък риск от Паркинсон при премахнат апендикс, установи проучване

При хората с премахнат апендикс има 20% по-малка вероятност да развият болестта на Паркинсон, според ново проучване, обхващащо над 1 милион души в Швеция, съобщи CNN.


Малкият орган, който се намира в долния край на дебелото черво, може да допринесе за това мозъчно разстройство, което засяга близо един милион американци, твърдят изследователите. Изследването им бе публикувано в сряда в списанието Science Translational Medicine.


"Болестта на Паркинсон е многосистемно разстройство", казва Вивиан Лабри, старши автор на изследването и асистент в Изследователския институт Ван Андел в Мичиган.


 "Има вероятност да има много места в тялото, откъдето тръгва болестта на Паркинсон, като стомашно-чревният тракт е едно от тях. За други хора, тя може да започне в мозъка", смята Лабри.


Болестта на Паркинсон е не само често срещана, с 60 000 нови диагнози всяка година, но и нелечима.


 Симптомите включват треперене на пръстите, ръцете, краката или краката; скованост; затруднено балансиране; депресия; и стомашно-чревни смущения, включително запек.


 Изследванията показват, че стомашно-чревните симптоми могат да започнат до 20 години по-рано от симптомите, свързани с движението.


В търсене на връзки между Паркинсон и апендикса учените са установили, че премахването на апендикса е свързано със  забавяне на началото на заболяването средно с 3,6 години.


"Алфа-синуклеинът е протеин, който може да се движи от неврон до неврон и е доказано, че може да пътува", каза Лабри. Потенциално, протеинът може да се движи по вулканичния нерв, свързващ стомашно-чревния тракт и мозъка.


"Ако влезе в мозъка, той може да се развие и да се разпространи и да доведе до невротоксични ефекти, които в крайна сметка биха могли да доведат до болестта на Паркинсон", каза тя.