200 мигранти протестираха в Италия срещу вземането на пръстови отпечатъци
Около 200 бежанци намиращи се на италианския остров Лампедуза, протестираха срещу тяхното идентифициране. Готови са и на гладна стачка.
Протестиращите, в голямата си част еритрейци пребивават в центъра за бежанци на остров Лампедуза. Отказват да бъдат фотографирани и да им се взимат отпечатъци. Смятат, че това означава принудително разселване в страни, в които те не желаят да живеят или да останат в Италия съобразно Дъблинския регламент.
Протестът съвпада с това, че Европа обърна внимание на Италия чрез процедура за нарушение относно спазването на правилата за идентифициране на бежанците, като я посъветва дори да използва сила за това. Наблюдателите на Апенините забелязват от своя страна бюрократична несъвместимост в различните правила за идентификация, пребиваване и разпределяне на бежанците.
Парадокс е, че идентифицирани според новите изисквания от края на месец септември, са „икономически мигранти” и получават отказ за влизане и ако не напуснат страната в седемдневен срок, стават нелегално пребиваващи.
Италианският премиер Матео Ренци, който е в Брюксел за срещата на върха на ЕС, изрази засилваща се неудовлетвореност от справянето на ЕС с миграционната криза, но отхвърли внушенията, че страната му не прилага европейските закони.
Той определи европейските критики като сюрреалистични, отбелязвайки, че Италия спазва над 90 процента от задълженията си по идентифициране на мигрантите, докато ЕС изпълнява по-малко от 1 процент от обещанията си, дадени на Италия и Гърция за разселването.