19min.bg

2400 души вземат заплати от Летище София при 4,5 ПЪТИ паднал брой пътници, не изпълняват аварийните ремонти на полосата

„Българската държава остава в пълно неведение за бъдещето на софийското летище. Това става ясно от публикуваната от Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията информация за конкурсите за избор на органи за управление на публичните предприятия в системата на ведомството. Според нея за всички държавни транспортни компании въпросните конкурси вече са приключили и членовете на техните органи за управление са избрани. Единственото изключение е, че за представители на държавата в Съвета на директорите на Летище София ЕАД „предстои откриване на нов конкурс“, като се припомня, че старият е бил прекратен на 15 декември 2020 година.

„Нов конкурс ще бъде открит след настъпване на ефективна дата на концесията на летище София. До провеждането на нов конкурс настоящите членове на съвета на директорите на Летище София ЕАД ще запазят позициите си и ще продължат да изпълняват своите задължения“, отбелязва  транспортното министерство. За председател на борда е посочена слабо известната в авиационния бранш Христина Янкова (б.р. блондинка с май изкуствени мигли и поиздути устни, досегашен директор Човешки ресурси на аерогарата). Класираният на второ място в конкурса Христо Щерионов (б.р. началник на летището при Борисов 2) обаче беше избран в друг конкурс за шеф на Главна дирекция Гражданска въздухоплавателна администрация, която оглавяваше временно от септември миналата година досега. Поради това на негово място като независим член на борда би трябвало да бъде назначен класираният на трето място Владимир Каролев.



Дотук всичко е ясно, с изключение на едно: какво точно означава „настъпване на ефективна дата на концесията на Летище София?


„Крайният срок за внасяне на първоначалното концесионно възнаграждение, което е в размер на 550 млн. лв. (без ДДС),е до или на началната дата на концесията, която настъпва в едногодишен срок от сключването на концесионния договор“. И тъй като договорът беше публично подписан на 22 юли 2020 г., то би трябвало концесионерът да заплати посочената сума и да поеме управлението на аеропорта най-късно на 22 юли 2021-а.

Би трябвало, но дали ще се случи?



Въпросът е логичен, тъй като е видно от публикуваните отчети, че състоянието на Летище София ЕАД през миналата година е