19min.media

27 000 безработни, 4 пъти се свива производството на ток: Кабинетът показа плановете за справедлив преход

Кабинетът Денков-Габриел показа документите пратени до ЕК, вдигнали енергетици и миньори на протест. Финалните териториални планове за справедлив преход на областите Стара Загора, Перник и Кюстендил са публикувани на страницата на Министерството на енергетиката. Това става без задължителното по закон обществено обсъждане.


Ето линкове към тях:


https://www.me.government.bg/themes/teritorialen-plan-za-spravedliv-prehod-na-oblast-stara-zagora-2469-1642.html


https://www.me.government.bg/themes/teritorialen-plan-za-spravedliv-prehod-na-oblast-pernik-2468-1642.html


Премиерът Николай Денков заяви, че с тях не се затварят мини и ТЕЦ-ове, а се взимат едни 4 млрд. лева. На теория - заместваме ТЕЦ-овете със солари и вятърна енергия, природата е опазена и вземаме парите. Оказа се обаче, че има проблеми, с които териториалните планове се оказват за НЕсправедлив преход:


1. Първият е липса на точни прогнози за замяната на въглищата. Предвижда се производството на ток от въглища да бъде свито 4 пъти до 2030 г. Така от общо инсталирани мощности за 4505 мегавата ще се спрат цели 4277 мегавата - излиза, че почти няма да остане работеща централа.


2. Няма яснота какво ще ги замести. Споменати са нови мощности от ВЕИ централи, които обаче са с непостоянно производство. Това поставя под риск енергийната сигурност на страната и не е ясно дали ще има достатъчно ток.


3. Алтернативите не са сигурни. Едната замяна са фотоволтаичните централи, които обаче също не са постоянен източник на енергия. А през зимата, при по-малко произведен ток, потреблението е по-голямо и може да има недостиг.


Друга алтернатива са вятърните електроцентрали. Само че областите Стара Загора, Кюстендил и Перник не се славят като места, където имат силни и постоянни ветрове. А в регионите Перник и Кюстендил е абсолютно невъзможно дори частично заместване на енергията, произвеждана от двете въглищни централи там.


Трети заместител е зеленият водород. Но в момента технологията за производството му все още не е развита и е скъпа, няма изградена инфраструктура за пренос и консумация. Такава най-рано може да се очаква след 2030 г.


4. Оказва се, че дори няма прогноза за потреблението. Пропуснали са и повишеното консумиране на ток в транспорта. А това е неизбежно с масовото навлизане на електромобилите.


5. Най-ключов остава въпросът с хората. От социална гледна точка плановете уж се заемат с въпроса за преквалифициране на освободените работници от мини и въглищни тецове. Но в трите засегнати региона липсват други големи предприятия, а инвестиции в нови не се правят. Регионите Перник и Кюстендил са особено бедни, закриването на тецове и мини ще засегне 27 хил. души, което ще доведе до трайна безработица и бедност. Плановете за рекултивация на закритите въглищни мини и ангажирането на уволнените миньори там не дават дълготрайна заетост.