30% скачат вноските ни в ЕС след Брекзит
Еврокомисарят по финанси Гюнтер Йотингер от Германия, който замени след изгонването й нашата Кристалина Георгиева, предупреди, че напускането на Великобритания ще струва на страните – членки на ЕС 30% по-високи вноски в общия бюджет. Причината е, че няма как по друг начин да се компенсират онези 9 милиарда евро, които досега даваше Великобритания, пише EurActiv. А 19 минути напомня, че в сметката той не включва британските претенции за 50 или поне 20 млрд.евро компенсации от общата собственост на ЕС – сгради, земя, търговски марки. А при развода ще плащаме и това.
Дори да вземем оптимистичния вариант, при който покриваме само вноските на Великобритания в бюджета, това означава за България 300 млн. отгоре или 3-кратния годишен бюджет за култура на държавата. Или 20-кратния за туризма.
Дали е утеха, че в интервю за немския в. Хандесблат Йотингер признава, че родината му Германия, като най-голям плащач в ЕС, ще трябва да се бръкне с нови 4,5 млрд. към досегашните 15 млрд.евро?
Или трябва да звучи като утеха, че допълнителните плащания ще влязат в сила не от следващата 2018, а от 2019 г. и ще продължат поне и следващата 2020 г.?
Не е утеха, защото Йотингер говори за подобни допълнителни плащания на фона на ново орязване на земеделските субсидии – най-голямата програма по еврофондовете. И пропуска друго много важно нещо – Кристалина Георгиева остави 12 млрд.евро дефицит в бюджета на ЕС, който някой ще трябва да покрие, защото това са реални пари и за разлика от държавите, които членуват, Съюзът сам по себе си няма начин да тегли кредити, за да покрива недостиг на средства.
Напомняме, че срока, който британският премиер Тереза Мей постави за излизане от ЕС е краят на март, но чака одобрението на долната камара на парламента, където тя има мнозинство, Камарата на лордовете торите разчитат на 252 от 800 места. Което може да забави процеса.