19min.media

4 дни с високи норми на серен диоксид от общо 12, в които ТЕЦ Марица 3 не работи

Ден след ден се нижат след затварянето на ТЕЦ Марица 3 Димитровград. Ясно е, че държавата ще осигури социални помощи на енергетиците, ако те трайно загубят работните си места и даже може да се похвали, че те получават най – високо обезщетение от всички записали се на борсата. Шегата е неуместна, защото тези хора са уважавани експерти, които с целите трудови кариери работят за сигурността на енергийната система. До днес техните работни места са били привлекателни, добре платени и изискващи високо ниво на компетентност. 

 

Ето обаче, че промяната идва с обещанието за по-чист въздух, по – добра околна среда и по добър начин на живот. Въздухът, определян като по – чист, се раздира от тишината на спрените блокове и безмълвния вик на вчерашните заети.

 

Промяната е факт, но къде са новите работни места и какви знания пропуснаха да придобият вчерашните експерти?

 

Илюзията, че дишаме по – чист въздух, не продължава дълго, въпреки че измервателната станция по технически причини дори спира да отчита нивата на серен диоксид за ден-два. Веднага след като е отстранена повредата, завишенията са по старому. Само дето ТЕЦ Марица 3 вече не работи и 200 -300 служители се чудят още колко време ще получават заплати. МОСВ в един ден излиза с две противоречащи си твърдения – че нивата вече са в норма и че завишенията идват от комплекса Марица изток и дори ще глобят АЕС.

 

Ден за размисъл на казаното от МОСВ и нови превишения – този път на ръба на границата на допустимото, но централата все така не работи. Според анализ на местен новинарски сайт на данните от 2 април никъде в Южна България няма завишени нива на серен диоксид, освен в Димитровград. Данните от много остарялата, но призната от МОСВ измервателна станция, се различават съществено от чисто новите 2 дарени на Община Димитровград от ТЕЦ Марица 3.

 

Сайтът Хасково.нет питат РИОСВ-Хасково какви са причините за регистрираните по – високи нива на SO2 от АИС Раковски (официалната измервателна станция) в сравнение с другите две.

 

Ако причината е, че не са калибрирани според стандартите на РИОСВ, би било интересно защо това не се е случило или по – скоро защо инспекцията нямат интерес да ги калибрират, а се доверяват сляпо на 50 годишната измервателна станция..

 

 

Ако приемат, че данните от нея са достоверни трябва да отговорят и на още 1 въпрос.

 

 

Неделя, 17 април – ТЕЦ Марица 3 спира да работи заради техническо решение

 

Четвъртък, 21 април  - ТЕЦ Марица 3 е запечатан

 

Вторник и сряда, 26-27 април - АИС Раковски не отчита данни за SO2, другите 2 измервателни  станции отчитат завишения

 

29 април – петък – многократно завишение на стойностите на серен диоксид

 

2 май  - нови завишения на СО2, макар и на границата на нормата

 

За 12 дни – станцията е извън строя 2 дни и още 2 дни нормите на серен диоксид са завишени – 4 дни с високи норми от общо 12 изискват отговори и поставят въпроси пред отговорната институция.

 

Сервират ни още от същото – замърсяванията, които не са от ТЕЦ Марица 3 не са замърсявания.

 

300 може да останат на улицата, а 30 000 едва ли ще дишат по – чист въздух.