40 фирми делят 2 млрд.лв. обществени поръчки
Едва 40 любими на властта фирми си поделят обществени поръчки за близо 2 млрд. лв. Нищо чудно, че според годишника за 2016 г. на Световния икономически форум България е на незавидното 93-о място от 138 държави по неоправдани правителствени харчове.
На конференцията Престъпления и злоупотреби с обществени поръчки, организирана от Центъра за изследване на демокрацията бяха изнесени данни, според които въпросните 40 фирми си поделят 23% от всички договори с държавата и 265 общини у нас.
Глобите не възпират възложителите да правят нови и нови обществени търгове с пороци и да ги плащат с парите на българския данъкоплатец. Анализът на ЦИД отчита, че липсват присъди за престъпления и че малкото наказателни дела за гнили обществени поръчки, които влизат в съда, не стигат до върховете на властта, а най-често са срещу кметове на малки селища. От центъра препоръчват активизиране на ролята на разследващите органи и фокусиране в по-високите властови етажи.
Прави впечатление бумът на търговете за строителство през последните години - те вече поглъщат над половината от всички средства за обществени поръчки. И лъвският пай отива у малък брой едри играчи - 40 компании усвояват 62% от всички пари в строителния сектор, разкрива анализът на ЦИД.
Иначе около 22 000 изпълнители участват в разпределянето на около 7 млрд. лв. годишно, отбеляза той.