19min.bg

5-годишна преживяемост при 1/4 от жените с рак на гърдата с метастази



 Ракът на гърдата е най-често срещаното онкологично заболяване при жените в Европа. Според българския национален раков регистър от 2017 г. ракът на гърдата е на първо място по честота при жените и представлява 26.8% от всички злокачествени заболявания при тях.

“Около 67% от пациентите са диагностицирани в начален (първи и втори) стадий на заболяването, при 27.5% е в трети и четвърти стадий, а при останалите 5.1% стадият е неуточнен. Наблюдава се малко над 2% увеличение на диагнозите в напреднал стадий спрямо 2013 г., като 1 от 6 жени още при поставянето на диагнозата вече имат метастази. Благодарение на съвременното лечение обаче, 5-годишна преживяемост се наблюдава при близо 22% от пациентите с метастази“, каза д-р Жасмина Коева-Балабанова от Българския алианс за прецизирана и персонализирана медицина (БАППМ) по време на конференция Рак на гърдата от А до Я, предаде Медиапул.

Основната цел на форума е да даде информация за най-новите постижения в скрининга, ранната диагностика и терапия, както и вижданията за още по-успешно интердисциплинарно сътрудничество.

Статистиката сочи, че заболеваемостта от рак на гърдата се увеличава с напредване на възрастта (след 35 г). и достига своя пик при 65-69-годишните (214.2 на 100 000 жени). Според Европейската инициатива за рак на гърдата за жени на възраст между 50 и 69 г. е силно препоръчително да посещават ежегоден мамографски скрининг. При жените между 45 и 74 г. със среден риск от развитие на заболяването също се препоръчва преглед веднъж годишно.


Снимка: Thinkstock/Getty Images