19min.bg

5000 искат: Спасете плажа на Слънчев бряг

Гражданската инициатива за спасяване на плажа на Несебър и Слънчев бряг днес внесе в деловодството на Министерството на околната среда и водите над 5000 подписа на граждани с искане за проверка от държавните органи за причините за драстичното намаление на плажната ивица в най-големия български морски курорт.


Гражданската инициатива беше учредена на 15 октомври 2010 г. след сигналите за намаляването на ширината на плажната ивица в Слънчев бряг с над 10 метра. След някоя и друга година курортът е заплашен да остане съвсем без пясък.


Инициативният комитет е под председателството на Димитрина Яръмова, а членове на комитета са Иван Тошев и Атанас Терзиев.


Според учредителите на гражданската инициатива от няколко години насам процесът на стесняване на плажната ивица е видим с просто око. Но по този въпрос не се вземат никакви мерки. За сметка на това обаче в хазната влизат стотици милиони от хотелите и заведенията в курорта.


На практика пясъкът се засмуква от морето, без да има обратен процес на подхранване, което води до трайно прекратяване на отлагането на пясък и постепенно изчезване на плажната ивица.


Чрез подписката гражданите настояват освен за установяване на причините, така и за спешни мерки за недопускане на продължаването на проблема, който заплашва да остави Слънчев бряг без пясък в близките години.


„Освен големите потенциални вреди за екологичния и бреговия баланс в региона, продължаването на този процес ще лиши най-големия български курорт от неговия чар и основен капитал. Това неминуемо ще доведе до спадане на туристическия поток, ще се закрият хиляди работни места и България ще загуби стотици милиони приходи от туризъм. Изправени сме пред сериозна екологична, икономическа и социална заплаха”, се казва още в официалното писмо към подписката, адресирано и до Министерството на регионалното развитие и благоустройство и Министерството на икономиката, енергетиката и туризма.


Понеже проблемът е с един от основните природни ресурси, активната зелена организация Екопрограма се ангажира да постави ребром въпроса и пред Министерството на околната среда и водите, докато не получи ясен отговор.