19min.bg

57% недоволни от Прехода


България е една от държавите в Източна Европа, където повечето хора възприемат негативно промените в последните след 1989 г., сочат данни на изследователския център Пю. Проучването е направено във връзка с 30-тата годишнина от падането на Желязната завеса. Вълната от оптимизъм отдавна е в миналото, сочат резултатите от изследването.



57% от анкетираните българи са отговорили, че сега икономическата ситуация в страната е по-лоша, отколкото по времето на комунизма. 24% са на обратното мнение, а 11% смятат, че условията са същите. Подобни са нагласите в Русия и Украйна.



В повечето източноевропейски страни над 70% от анкетираните определят многопартийната политическа система като нещо положително, като най-висок е този дял в Полша и в бившата ГДР – 85%. Одобрението за пазарната икономика в тези държави също е високо – над 69%, като в най-много хора я определят като нещо положително отново в Полша – 85%.



Изключение от тази тенденция отново правят България, Украйна и Русия. У над малко над 50% от анкетираните са определили като нещо положително многопартийната система и пазарната икономика, а за над 36% от отговорилите те са нещо отрицателно.



Гражданите на страните от бившия Източен блок изразяват смесени очаквания по отношение на бъдещето. Те очакват безработицата и неравенството да нараснат през следващите години.



Попитани дали смятат, че техните деца ще живеят при по-добри условия, отколкото те самите, мнозинството украинци, поляци и литовци отговарят утвърдително. На другия полюс са гражданите на Гърция, както и на много западноевропейски държави, включени в проучването.