19min.bg

70% от покривите в София са стари и опасни

70% покривите на сградите в София са стари и опасни за живота на хората, алармират строителни експерти в писмо, цитирано от БГНЕС.


Тези покриви не са сменяни от по 40-50 години, а някои дори от век, рушат се, части от тях падат на улиците и има опасност да наранят случайни минувачи, твърдят експертите.


„Покривните покрития са ерозирали, гредите са изгнили, материалът е станал крехък и чуплив. В този сезон атмосферните условия са неблагоприятни – има много силни и проливни дъждове, силни ветрове, градушки като тази, която имаше наскоро в София влияят допълнително на здравината на покривните конструкции и в резултат се случват инциденти. Можем ли да разчитаме на сигурността на покрива ни”, коментира строителен инженер Георги Маринов от фирма "Рама Инженеринг Ко" ООД.


Според него дори една разходка по улицата илюстрира тревожния факт, че на 70% от старите сгради в София покривите са изключително опасни и могат да предизвикат неприятни инциденти, както с живущите, така и с преминаващите хора. „Трябва да се предприеме нещо за обновяване на сградния фонд, за да се предотвратят нещастни случаи”, призова инж. Маринов. Архитектите също отчитат, че хората не се отнасят достатъчно отговорно към проблема. Опасни са покривните конструкции не само на старите къщи, но и на блоковете. В тях проблемът даже е по-сериозен, защото там живеят много хора и често не могат да се разберат кой да плати ремонта на покрива и той се проточва с години. Или пък ремонтират покривното пространство на части и парчета. „Хубаво е покривът да се проверява профилактично на десетина години и ако се налага да се пренареждат или подменят керемиди. А не да се чака да ти протече в хола или да се случи най-лошото”, съветва архитект Калин Георгиев.