70% от софиянци са срещу ГМО
Рисковете от генномодифицирани организми са повече от ползите, смятат 70% от софиянци, показва проучване през февруари на Националния център за изследване на общественото мнение.
Дебатите по промените в закона за ГМО следят малко над 80% от живеещите в София. Близо 18 на сто пък не пропускат нищо по темата.
Отново мнозинството от 82% се страхуват, че в България има риск от неконтролирано разпространяване на ГМО. Особено голям интерес към горещата тема проявяват мъжете и високообразованите столичани. От изследването става ясно, че липсва яснота за това какво е влиянието на ГМО върху здравето на човека и чистотата на природата. Категорично против на употребата им включително и за научни цели са 42 на сто. Други 28% от анкетираните са на мнение, че парламентът е институцията, която трябва да вземе решение по проблема.
В допитването са участвали 600 столичани, а изследването е поръчано от председателя на Народното събрание Цецка Цачева. Днес тя разговаря по темата ГМО с представители на Българската академия на науките. Двете страни са се обединили около тезата, че на този етап, без да има категоричен извод и доказателства от научните среди за влиянието на тези организми върху човека и природата, е недопустимо те да се отглеждат в околната среда.
Проф. Васил Николов от Аграрния университет заяви пред журналисти, че е против освобождаването на ГМО в природата и проучванията трябва да се провеждат контролирано и на закрито. Според доц. Димитър Джилянов пък работата на учените изоставала, защото от 2005 г. законът забранява опити с ГМО на открито.