73% недостиг на лекари, 90% на медсестри
Над 60% са медиците у нас са на над 50 г., сочи изследване Индекс на болниците, представен по време на дискусия на тема Кадровият дефицит в здравеопазването - последици и нужда от промени. В момента средната възраст при лекарите в България е 53 г., за джипитата - 56 г., отчете шефът на БЛС Иван Маджаров. Общо те са 31 000, повечето жени, но само 18% са от 31 г. до 50 г.
При това 1/3 от всички лекари бъдат в София, Северозападният район е с най-малко специалисти. В областите Смолян, Видин, Ямбол, Кърджали най-голям проблем с липсата на кадри. Най-много медици у нас са починали по време на ковидните години: 2021 г. - 505 и 2022 г. - 723.
По прогноза през 2022 г. 7966 лекари ще бъдат в пенсионна възраст, през 2028 г. - 12 400 лекари, през 2032 г. - 16 000, което се равнява на 54%.
"Проблемът с кадрите се превръща в проблем за националната сигурност и трябва да се адресира на ниво МС и президент, не само в МЗ", категоричен е Маджаров.
„Практически ще се самозакрием - ако не се промени нещо. Общопрактикуващите лекари и доболничната система ще се самозакрият до 5-6 г., за да не се случи това, цял випуск всяка година трябва да отива там", алармира шефът на БЛС.
“73% от шефовете на лечебни заведения у нас отчитат, че в болницата, за която отговарят, има недостиг на лекари, а 90% казват, че има недостиг на медицински сестри”, посочи социологът Първан Симеонов по време на дискусията.
Специалностите, в които има най-голяма липса на специалисти са: анестезиология, оперативно лечение, кардиология, неонатология, хирургия и т.н. На въпроса "Има ли дейности, за които няма специалист и се работи на договор с друго лечебно заведение - 35% отговарят с "да". Като това са средно до трима щатни специалисти, най-вече в токсикологията, микробиологията, съдовата хирургия. 85% от специалистите са на граждански договор.
Последицата от недостига на лекари е главно голямото текучество. Причините са "прегаряне" на персонала и трудно осигуряване на 24 ч. дейност, некачествено лечение в немалка степен.
В 41% от лечебните заведения има голямо текучество на лекари по следните причини - пенсионна възраст, заплащане и започване на работа в друго лечебно заведение, пренатоварване.
Недостигът на медицински сестри е в специалностите: анестезиология, хирургия, педиатрия, кардиология, вътрешни болести. При тях текучеството е 57%. Основните причини отново са "прегаряне" на персонала и увеличаване на възможността за грешка, лоши условия на труд, разкриване на места в частни болници, преместване в друга държава.
В крайна сметка недостигът на персонал понякога води до преструктуриране и до дори затваряне на лечебно заведение.
Като проблем бе отбелязан и недостатъчният брой кадри от медицинските университети в страната, както и липса на модерна апаратура. "Трябва да се мисли сериозно за броя на лечебните заведения в страната", подчерта Симеонов.
Напомняме, че за недостига на лекари и сестри вкара болниците в България и Румъния алармира още през 2020г. Der Tagesspiegel. Според изданието от 2007 г., когато двете страни бяха приети в ЕС, 53 000 медици са емигрирали на Запад, повечето - в Германия. Тогава кабинетът Борисов 3 сам призна, че сме 125-о място по задържане и на 121-во по привличане на таланти - професионалисти.
Егор Глазунов