19min.bg

80% от българите са срещу донорството

Испанците представляват едва 0,7% от населението на земята, а в страната им се извършват 4% от трансплантациите в света. Държавата е на първо място по присаждания, а моделът се приема за феномен. Защото 99% от всички запитани хора, чиито починали роднини са потенциални донори, веднага дават съгласието си органите на издъхналите да бъдат трансплантирани. У нас отказите за даряване на органите на донори миналата година стигнаха 80%.


Това разказаха пред "Труд" проф. Чавдар Славов, зам.-министър на здравеопазването и дългогодишен участник в бъбречните присаждания в България, и д-р Мариана Симеонова, директор на Изпълнителната агенция по трансплантации (ИАТ). Двамата са си поставили задача да накарат българите да повярват в донорството. Зам.-министърът се е заел с формирането на Обществен съвет по трансплантации, в който църквата също да има свой представител. Идеята е хора от различните сфери на обществото, както и духовниците, да помагат на трансплантациите. А здравното министерство и агенцията ще осигурят нужната информация за хуманния акт, за да може той да бъде разбран и приет от народа.


Защо българинът отказва да дарява органи? "Когато съобщаваме на близките, че техният роднина е починал, т. е. че е изпаднал в мозъчна смърт, те веднага питат как тогава сърцето продължава да бие. И тук идва основният проблем", заяви д-р Симеонова. Както много лекари, и тя смята, че обществото ни не е достатъчно информирано за донорството и трансплантациите. Затова агенцията и всички институции с отношение към животоспасяващата дейност, достъпно и по всяко време трябва да обясняват първо какво означава пациент да изпадне в мозъчна смърт. "А това е необратим процес, който се доказва със серия от изследвания и с участието на много специалисти, даващи становището си на различни етапи и напълно независимо един от друг. Т.е. никакви спекулации не са възможни! Те са напълно немислими", посочи още д-р Симеонова, цитирана от в. Труд.