Адвокатурата видя неконституционни поправки в закона за "извънредното" здраве
С 14 гласа "за", нито един "против" и 7 "въздържали се" Правната комисия на Народното събрание (НС) на първо четене даде възможност на здравния министър Кирил Ананиев лично да определя мерките срещу разпространението на COVID-19 и след отпадането на извънредното положение на 13 май, съобщава Правен свят.
Такава възможност за Ананиев фигурира в последния законопроект за изменение на Закона за здравето , през който се правят и редица промени в Закона за мерките и действията в извънредно положение.
Със законопроекта се предлагат промени и в чл. 61 и 63 от Закона за здравето, които имат пряко отношение към възможността за разпореждане на противоепидемични мерки от министъра на здравеопазването.
Според БСП мерките, които се предвиждат в тази им част, са противоконституционни."Не може със закон и то такъв за извънредното положение да се опитваме да решаваме конкретни казуси, защото те ще доведат до тежки последици. Няма да решим проблема, както си го представяте, а най-вероятно ще допринесем за създаването на множество други", коментира Крум Зарков от левицата, като се обяви "против" и внасянето на нови дефиниции в Административнопроцесуалния кодекс, като "еднократно действие".
Адвокатурата, в лицето на Валя Гигова, също посочи, че делегирането на правомощия на здравния министър да определя самостоятелно мерките, в това число и по отношение на свободното придвижване на гражданите, е противоконституционно.
От своя страна здравният министър Кирил Ананиев заяви, че е готов да води диалог по темата за правомощията му, но се противопостави на тезата на адвокат Гигова, като цитира чл. 2 от настоящия Закон за мерките и действията в извънредно положение, който продължава да е в сила, и дава права на министъра да определя самостоятелно и други мерки, извън нормативно определените, които са от значение за преодоляване на пандемичната обстановка.