19min.media

Аферата Осемте джуджета стигна до Страсбург


Явор Златанов, една от жертвите на предполагаемата криминална мрежа, разкрита в разследването на Антикорупционния фонд Осемте джуджета, е подал жалба до Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ) за допуснати от българските власти нарушения на Европейската конвенция за защита правата на човека, съобщиха от АКФ.


 


С писмо от януари 2022 г. Съдът в Страсбург уведомява Златанов, че жалбата му ще бъде разгледана с приоритет.
Това развитие се случва след като в продължение на година и осем месеца българските власти не дадоха адекватен институционален отговор на изнесените в Осемте джуджета конкретни данни за неправомерно влияние за уреждане на юридически конфликти, опити за завземане на бизнес чрез участието на правоохранителните органи и противозаконно разпореждане на прокуратурата с иззети веществени доказателства на голяма стойност, напомнят от фонда.


 


В жалбата си до Европейския съд в Страсбург Явор Златанов претендира, че изземването на пари и вещи като веществени доказателства в хода на разследването срещу него е допуснато чрез използване на привидно легитимни процесуални средства, при формално спазване на правилата на Наказателно-процесуалния кодекс, но с користна цел – присвояване на иззетите вещи чрез лица, приближени на водещите разследването прокурори от Специализираната прокуратура.


 


Златанов претендира и че е осъществено заграбване на бизнеса му чрез брутална процесуална принуда (задържане в ареста при опасно за живота състояние и при липса на адекватно лечение).




Според Златанов е налице фактически отказ на замесените институции - най-вече прокуратурата и МВР - да извършат проверка по данните, изнесени в журналистическото разследване. "Този отказ е разгледан през призмата и на публичните коментари на главния прокурор Иван Гешев по случая, които го омаловажават, и се подчертава добре известната на ЕСПЧ безконтролност на българската прокуратура", уточняват още от АКФ.


 


Явор Златанов претендира също така липсата на ефикасни вътрешноправни средства за защита, доколкото съдът не може да контролира законността на действията на СП, с които иззетите като веществени доказателства ценности на Златанов са върнати на други лица в нарушение на НПК и задължителната практика на Върховния касационен съд, нито може да контролира ефективно процесуалните действия по време на досъдебната фаза на процеса, която е под пълното ръководство на прокуратурата, съобщават още от АКФ.