19min.bg

Агенцията по храните: Не яжте наводнена храна

"Нямаме реална представа колко са удавените животни", заяви пред bTV Хрисин Павлов, председател на областната агенция за безопасност на храните /БАБХ-областна дирекция/. "Стремежът ни е да събираме мъртвите животни, за да предотвратим епидемия", каза Павлов.При това топло време и влага в рамките на денонощие и по-малко е възможно да започнат първите вирусни процеси по труповете, каза регионалният директор на БАБХ. "Извозваме животните, събираме ги с помощта на военните и на Гражданска защита". Екарисажните коли на Шумен поемат труповете и ги отвеждат към местата за изгаряне", каза Павлов.



Той посъветва хората от засегнатите региони да не допускат компрометирани храни до трапезата си. Наводненията не са пощадили магазините и складовите бази, където се съхраняват продукти. "Избягвайте всяка храна, която е повредена, била е наводнена - не се знае какви бактерии са започнали да се развиват", каза специалистът от БАБХ.



В наводнените региони е имало и складове за пестициди, което прави водата опасна. "Водата е отнесла много складове за съхранение на пестициди. В тая трагедия хората не могат да се контролират, трябва да проявим търпение и спокойствие, за да се избегнат фатални последици", заяви областния управител Венцислав Василев.