19min.bg

Ако ние се изправяме срещу Путин, всеки може: Петков пред Ню Йорк Таймс


Според премиера Кирил Петков Русия много грешно си е направила сметките с превръщането на България в тест за способността ѝ да нанася икономически щети и да промени правителствената политика към Украйна.


 "Ако най-зависимата от Русия страна с най-ниския БВП на глава от населението в ЕС, може да си позволи да се противопостави на Путин, то всеки би трябвало да може да се изправи срещу него", казва той.


Това описва "Ню Йорк таймс" в обширна публикация в сряда, а цитатът на Петков е споделян през последните часове и от известни лидери в Европа. Заглавието на статията е "В миналото най-добри приятели, днес България застава срещу Русия" и започва разказа със замерянето със снежни топки на премиера на връх Шипка на 3 март.


В последвалите седмици страната, смятана от Москва за най-верен приятел в Европа, наложи с останалите членове на ЕС все по-строги икономически санкции на Русия, предложи да ремонтира повредени военни хеликоптери и бронирана техника на Украйна и изгони още руски дипломати, продължава изданието.


"Бързото влошаване на отношенията с България - бедна, но важна в символен план, страна заради исторически близките си връзки с Русия, подчертава колко далеч извън сценария - и то не само на бойното поле - излезе инвазията срещу Украйна, наредена от Владимир Путин", описват Андрю Хигинс и Боряна Джамбазова.


 




„Традиционно Русия има голямо влияние в България, но ние бяхме голяма изненада за тях и те не разбират какво става", заявява още Петков.




„Ние сме подложени на редица кибератаки, като това е опит да се дискредитира нашето управление“, заявява Петков пред американските журналисти.




Той посочва както пример и хакерската атака срещу „Български пощи“.




Според него руското правителство се опитва да даде пример на Запада точно чрез България. Петков смята, че се прави опит да се смени управлението, като за целта цените на енергията у нас скочат.




„За нас „Газпром“ е в миналото. Ние сме на път да си гарантираме алтернативни доставки“,  пък е коментирал вицепремиерът и финансов министър Асен Василев пред щатското издание.


 


„Дали вече крехкото коалиционно правителство на г-н Петков, сформирано след неуспешни избори през ноември, ще оцелее сега зависи до голяма степен от способността му да свързва алтернативни източници на енергия с помощта на Европейския съюз, към който България се присъедини през 2007 г.“, се казва в статията на американската медия.