Алкохолът увеличава риска от рак
Употребата на алкохол е свързана с отделянето на вреден химикал в тялото, който може да доведе до трайно генетично увреждане в ДНК на стволовите клетки и до повишен риск от развитието на рак, предаде Ройтерс, позовавайки се на публикация в сп. Нейчър.
В изследване с лабораторни мишки, британски учени са използвали хромозомен анализ и ДНК секвениране, за да проучат генетичното увреждане, причинено от химикала ацеталдехид. Вредното съединение се отделя, когато тялото разгражда алкохола.
За целите на настоящото изследване специалистите са давали етилов алкохол (етанол) на мишки, след което са изследвали ефекта от него върху тяхната ДНК. Изследователите са установили, че отделяният при разграждането му ацеталдехид разрушава и уврежда ДНК в кръвните стволови клетки, променяйки постоянно ДНК последователностите в тях. Откритието е важно, тъй като увреждането на здрави стволови клетки може да доведе до появата на ракови клетки.
Специалистите са изследвали и как тялото се опитва да си осигури защита срещу вредното действие на алкохола. Първата му отбранителна линия представляват група ензими, известни като алдехид дехидрогенази (ALDH). Въпросните ензими разграждат ацетилалдехида до ацетат, който клетките могат да използват като източник на енергия.
В изследването, когато на мишки, при които липсвал важният ензим, бил даван алкохол, отчетеното ДНК увреждане се е оказало четирикратно по-голямо, отколкото при гризачите с правилно функциониращ ензим.
Втората отбранителна линия представляват различни ДНК ремонтни системи, които в повечето случаи успяват да се справят с пораженията. В някои случаи и при някои хора, предимно в Югоизточна Азия, въпросните ремонтни системи не функционират правилно, което означава, че клетките не могат да се възстановят ефективно.
БТА