19min.bg

Англия ни заля с оферти за работа

След като в продължение на месеци във Великобритания се водеше антибългарска кампания, в момента оттам буквално ни заливат с оферти за работа. Тава показва проверка в посредническите фирми за заминаване в чужбина, пише “Телеграф”. От Острова търсят нашенците основно за ниско квалифициран труд – куриери, чистачки, детегледачки, лични асистенти и възрастни и болни хора, и т.н. Една от големите спедиторски фирми в Англия набира мъже на възраст между 20 и 50 години с езикови познания и шофьорска книжка категория Б. От там обясняват, че парите ще са в зависимост от резултатите, но изтъкват, че тези, които се справят най-добре ще се радват на бомбастични дневни надници от порядъка на 120 180 паунда. Друга фирма пък набира хора от 50 – 55 години, възрастта, която у нас “се радва” на традиционно доста висока безработица. Тяхната задача е ръчно да пакетират хранителни стоки срещу 6 – 7 паунда на час. Чистачките в същия завод получават малко повече. Ако работният ден продължи над часа, началниците обещават да плащат 150% от нормалната ставка на всеки час отгоре.


Най-търсени на Острова остават жените, които са готови да гледат малки деца или възрастни и болни хора срещу заплащане. Не липсват и обяви от български семейства, които от години живеят във Великобритания, но изрично търсят нашенка, за да се грижи за малчуганите им в чуждата страна. Гледачката може да отседне в дома им и да се храни с тях. Обикновено работата е от понеделник до петък и се заплаща средно около 80 лири на седмица. Подобни са условията и за жените, които се грижат за старци с деменция или за инвалиди. Ако семействата не са готови да приемат асистентките в домовете си, са длъжни да им осигурят близки квартири, както и поне две хранения дневно.


Най-новата мода сред обявите пък е т.нар. автомивки в Англия. Става дума за паркингите пред големите хипермаркети и молове, където мъже предлагат на шофьорите да излъскат автомобилите им, докато пазаруват. На нашенците се връчват колички, пълни с вода и препарати. За тях те плащат седмичен наем – от 50 до 120 паунда в зависимост от навъртения оборот. Всичко останало, което са успели да спечелят остава за тях, твърдят работодателите. Те са пресметнали, че ако времето е хубаво, средно на ден могат да се правят по 90 паунда. Надницата намалява до три пъти при дъжд.