19min.bg

Аптеки продават опасни лекарства

В някои аптеки се продават лекарства с изтекъл срок на годност или съхранявани в противоречие с посочените условия, установи проверка на 19`. От Изпълнителната агенция по лекарствата също потвърдиха за случаи, при които са се натъкнали на негодни илачи,  предлагани в търговската мрежа. Ако има късмет този, който ги използва със своята неефективност медикаментите просто ще попречат на успешното му лечение. Така той може да се размине с евентуалните усложнения. Съществува обаче и сериозен риск вместо да подобрят, негодните илачи да увредят здравето на приемащия ги. По думите на медици лекарствата могат да предизвикат стомашно-чревни разстройства, натравяне, алергии, световъртеж, гадене, обща отпадналост и какви ли не поразии върху организма, които изискват засегнатия веднага да потърси специализирана помощ.


„Всеки лекарствен продукт, разрешен за употреба, притежава документ за неговия срок на годност. Най-често активното вещество в него притежава заявените в листовката качества между 3 и 5 години“, обясни за 19` д-р Емил Христов, директор на агенцията по лекарствата, която е единственият компетентен орган, можещ да определи дали илачите са качествени, или крият рискове за човешкото здраве. Той заяви, че ведомството му прави всичко възможно, за да осъществява контрол върху търговията с медикаменти. Аптеките у нас обаче били 4 500 на брой и агенцията не можела постоянно „да виси над главата“ на всеки фармацевт. В сферата на лекарствения бизнес според него имало и „морален фактор“, но той нерядко бил игнориран от собствениците на аптеки. Проверката в лекарствоснабдителната мрежа във Велико Търново миналия месец например, установила сериозни нарушения на нормативната уредба.


Сред най-честите провинения на фармацевтите били отпускането на илачи без представянето на необходимата за тях рецепта, съхраняването на термолабилни лекарствени продукти извън хладилни инсталации, практикуването на професията от неправоспособни лица. При установяването на нарушения следвали санкции между 1 000 и 3 000 лв., но не всички глобени се стряскали от тях. При липса на указания на български език глобата била както за аптекаря, така и за производителя, дори когато лекарството е изработено в чужбина. Доктор Христов препоръчва на потребителите да се вглеждат внимателно в листовките към всяко закупено от тях лекарство и да сигнализират Агенцията по лекарствата за допуснати от производители и търговци нередности.