19min.bg

Атлантическият съвет не е подкрепял петицията на Циклама за отстраняване на президента


"Атлантическият съвет, в който е Велислав Минеков, поиска импийчмънт на Радев" - тази "новина" се върти от понеделник от водещи в България издания и по форумите в социалните мрежи. В нея се казва, че съветът се е присъединил към подписка в интернет, която е препечатана изцяло и е поставен хиперлинк към нея, пише Дневник.

Но никъде не пише, че петицията е отпреди повече от 2 години, нито че неин инициатор е Циклама Партовска, страстен симпатизант на правителството, Бойко Борисов и ГЕРБ. Както и не е проверено дали списъкът с членове, в които е Минеков, действително е актуален (през октомври 2019 г. напускат десетки членове).

В статии е показана и съответният пост на страницата във "Фейсбук" на Атлантическия съвет (АСБ), който и днес продължава да цитира публикации по този повод под знаци като #НашитеПозицииСаПоследователни и
#НиеВинагиПредупреждавамеЗаРисковете.

Но това си е просто публикация в социална мрежа на този, който е оператор на страницата във "Фейсбук". На официалния сайт на неправителствената организация изобщо няма такава позиция. ("Дневник" попита АСБ може ли да изясни дали има официална позиция за подкрепа и къде да бъде открита, но до редакционното приключване на този текст отговор няма.)

Организацията не е заемала никаква официална позиция

Последната публикация в тази секция на сайта на АСБ е от 30 декември 2019 г. В предишни свои позиции съветът е критикувал президента Радев - особено покрай сделката за самолетите F-16, и го е обвинявал, че застрашава националната сигурност, но никога не е заемана официална позиция за разследване или отстраняване на държавния глава.

В секцията "Медиите за нас" пък няма нито една публикация, откакто съществува основаният преди 3 години съвет.

Има позиция и декларация на управителния съвет от май 2020 г., но те са в секцията "Публикации" и са за това как е бил отразен по БНТ 9 май и призив за обединение на евроатлантическата общност "в национална надпартийна платформа за провеждане на обща политика и активни действия". Съгласно устава на съвета такива призиви и позиции може да заема управителният съвет. За присъединяване към петиция в интернет позиция на УС няма.

По устава на тази неправителствена организация в управителния съвет трябва да има 11 членове. В момента те са 7: доц. д-р Момчил Дойчев (съпредседател), Димитрин Вичев (съпредседател), Олена Коцева, доц. д-р Александър Йорданов, Михаил Найденов, Стойко Стоянов, полк. (о.р.) Владимир Миленски.

Разколът от 2019 г. по повод... страницата във "Фейсбук"