19min.bg

БАБХ наля още милиони в един от инсинераторите за обезвреждане на трупове

Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) налива още милиони левове за обезвреждане на животински трупове в една от фирмите с инсинератори у нас. С анекс към Договор №31 от 01.04.2019 г. с фирма “Еко БГ – СЖП”, БАБХ вдига максималната стойност на услугите с 3,5 милиона лева, предаде agronovinite.com.


В документа от 6 март 2020 г., с който Агроновините разполага, е посочено, че максмалната стойност на договора става 10 804 800 лв., вместо договорените 7 300 000 лева година по-рано. В анекса не са посочени мотиви, които карат БАБХ да увеличи чувствително заплащането към частната фирма “Еко БГ – СЖП”. Всички свинекомплекси, чиито прасета през 2019 г. заболяха от Африканска чума по свинете и затова се наложи да бъдат евтаназирани, получха средства от БАБХ чрез пряко договаряне, за да унищожат и загробят животните.


Фирма “Еко БГ – СЖП”. заедно със “Син кръст 2016”, е една от двете с мобилни инсинератори, на които от 2018 година досега БАБХ плаща рекордни суми за обезвреждане на животински трупове чрез изгаряне при високи температури. През август м. г. Специализираната прокуратура започна проверка в БАБХ за евентуални длъжностни престъпления.


Повод даде разследването на журналистката Генка Шикерова и Антикорупционния фонд “Борбата с чумата – бутафория за милиони” (“Война за трупове”), свързано със сключване на неизгодни за държавата договори за мобилни инсинератори, с които би трябвало да се унищожават животински отпадъци.


Тезата на журналистката е, че двете фирми с инсинератори са получили до момента 30 милиона лева от държавата, без да се контролира какво реално са извършили, и са подписали договори за още 30 милиона лева. Но според разследването, което вестник “Сега” публикува, инсинераторите са неизползваеми в кризисна ситуация като тази с Африканската чума, тъй като капацитетът им е в пъти по-нисък от този на екарисажите.


Това потвърждава и директорът на БАБХ д-р Дамян Илиев, а като причина посочва малкия им капацитет. “Разберете, няма инсинератори с такъв капацитет. Един инсинератор гори десетина животни за час – около 1 тон. Значи ние за 24 часа ще изгорим 240 животни. Кога щяхме да успеем. Да замирише и да започне да се разлага всичко във фермата”, казва той пред bTV.