19min.bg

Байдън съживи закона за оръжията от Втората световна война за Украйна

В понеделник президентът Джо Байдън подписа Закона за лизинг и отдаване под наем от 2022 г. Законът, използван преди това за въоръжаване на съюзниците от Втората световна война, ще ускори доставките на американско оръжие за Украйна и беше посрещнат радушно в Киев.




По време на подписването на акта в Белия дом Байдън обеща да продължи да въоръжава украинците "в борбата им за защита на тяхната страна и демокрация" Той добави, че "цената на борбата не е ниска, но отстъпването пред агресията е още по-скъпо".




Законът, който миналия месец беше приет от Конгреса с 417-10 гласа в Камарата на представителите и без възражения в Сената, отменя ограниченията за количеството оръжия и други военни доставки, които Байдън може да изпрати на Украйна или на "други източноевропейски страни", въпреки че предвижда Киев да плати за всичко, което получи.


 


Оръжията, изпратени по този закон, са отделно от военната помощ на стойност близо 4 млрд. долара, която САЩ вече са изпратили на Украйна от началото на руската военна операция през февруари, и от военната помощ на стойност 33 млрд. долара, която президентът наскоро поиска от Конгреса да одобри.


 


 


Първоначалната програма за отпускане на заеми е приета от президента Франклин Делано Рузвелт през март 1941 г. - девет месеца преди САЩ да влязат във Втората световна война - и до септември 1945 г. възлиза на 50,1 млрд. долара (980 млрд. долара през 2022 г. ). Въпреки че съюзниците, включително Съветският съюз, трябваше да платят за тази помощ, впоследствие им бяха опростени задълженията по програмата.


 


 


Украинският президент Владимир Зеленский неотдавна поиска от САЩ и ЕС по 7 млрд. долара на месец само за да поддържа страната си на повърхността.


 


 


Фактът, че Байдън е избрал 9 май за подписването на акта от времето на Втората световна война, вероятно е бил умишлен, като се има предвид, че тази дата ежегодно се чества като "Ден на победата" в Русия и редица бивши съветски страни, отбелязвайки разгрома на фашизма в края на Втората световна война.


 


 


Байдън спомена разгрома на нацистка Германия по време на церемонията по подписването в понеделник, но не спомена Деня на победата. Вместо това той отбеляза, че на 9 май 1950 г. е създадена Европейската общност за въглища и стомана, която ще се превърне в Европейски съюз.


 


 


Подписването на акта беше приветствано от Киев, като Зеленски го обяви за "историческа стъпка", която ще помогне на Украйна и САЩ "отново да победят заедно. . . както преди 77 години


 



Снимка: АФП