19min.bg

България е пред фалит: Финансовият министър

Всички министерства да намалят разходите си с 20% заради риск за бюджета, настоя в доклад министърът на финансите Росица Велкова-Желева от последното Народно събрание. Според отчета България е заплашена от фалит, тъй като има сериозен проблем за поддържането на фискалната стабилност. В тази връзка МС може да изтегли нов заем от МВФ. Това на свой ред ще наложи сериозни финансови рестрикции. В тази ситуация ще се стигне и до замразяване на доходите.


„Разработените от МФ разчети показват, че при запазване действието на приетите през 2022 г. политики и отразяване на фискалните ефекти от влезли в сила нормативни актове, предопределящи приходите и разходите, целогодишният ефект за 2023 г. предполага значително влошаване на бюджетното салдо на сектор Държавно управление в размер на 6,9% от БВП, за което МФ сигнализира още през месец август м.г. (когато пое от Асен Василев -ПП/ДБ хазната)“, алармира министърът. И добавя, че това е резултат от мерките, взети от последните няколко НС.


Велкова предупреждава, че ефектът от прилагането на всички досегашни политики като увеличаване на помощите, вдигането на пенсиите и заплатите и нереализираните инвестиционни разходи, водят „до значително увеличаване на разходите на бюджета за 2023 г. и в средносрочен план дефицитите са отново в порядъка от 6-7% от БВП.


При тези параметри се очертават рискове за фискална устойчивост. Появи се липса на гъвкавост за отпадане на действащи и реализиране на нови социални политики. Увеличава се рискът от включване на страната ни в процедура по прекомерен бюджетен дефицит, което поражда задължения за предприемане на коригиращи мерки, неизпълнението на които може да доведе до санкции от ЕК, в т.ч. и спиране на ЕС плащания. Има риск за промяна на съществуващия курс на лева към еврото. За неопределено време може да се наложи отлагане на присъединяването ни към еврозоната. Появява се и вероятност от влошаване на кредитния ни рейтинг.


Възможно е повишаване цената на дълговото финансиране и затруднения при емитиране на външни и вътрешни заеми, което ще създаде проблеми за бюджетните разходи, както и ще доведе до значително повишаване на лихите за обслужване на дълга. Това може да наложи страната ни да ползва нов заем от МВФ.


При запазване на негативните тенденции за дефицита, бързо се увеличава възможността да се приближим до горните граници на дълговия критерий от 60% от БВП, сочи още прогнозата на МФ.


Егор Глазунов