19min.bg

България може да остане без ядрено гориво заради решението на НС: Драгомир Стойнев

Когато парламентът започне да управлява енергетиката вместо министъра, имаме проблем

„Имам чувството, че Народното събрание започва да управлява енергетиката, а не Министерството на енергетиката.“


Такъв извод направи народният представител от „БСП за България“ Драгомир Стойнев по времето на парламентарен контрол.


Той зададе на министъра на енергетиката въпрос относно появилата се в публичното пространство информация за възможни проблеми с доставките на ядрено гориво за АЕЦ „Козлодуй“.  


„За радост, от „Росатом“ опровергаха тази информация и заявиха, че ще изпълнят своя договор, който изтича на 31 декември 2025 г. Съгласно този договор, ще е необходимо и зареждане на ново ядрено гориво - тоест 5-ти блок на АЕЦ „Козлодуй“ ще работи с това ядрено гориво до пролетта на 2024 г. Надвисва една опасност. От пролетта на 2024 г. ние трябва да имаме нов тип гориво. Това решение не бе на база анализи и технически спецификации, а бе решение на парламента. БСП тогава категорично възразихме, защото считаме, че това не е работа на българските политици“, уточни Стойнев.


Той обърна внимание, че до момента Агенцията за ядрено регулиране не се е произнесла и попита  какво ще се случи, ако до пролетта на 2024 г. не се получи отговор от нея. „Какво ще се случи дотогава, при положение че не сме удължили договора с „Росатом“ и нямаме необходимия лиценз?“, попита още социалистът.


Той предупреди, че България може да изпадне в патова ситуация – с ядрена централа да останем без ядрено гориво.
„Когато парламентът взима решенията вместо министерството, може да има проблем. Не Народното събрание да Ви налага политиката - отивайте и преговаряйте с украинците и продавайте двата реактора. Стана ясно, че Вие въобще не сте разговаряли с Вашия колега от Украйна по повод нуждата  от продажба на ядрените реактори“, обърна се към министър Радев депутатът.

По неговите думи е трябвало  Агенцията по ядрено регулиране да бъде оставена първо да издаде разрешение за новия тип гориво и тогава да се прибегне към подписване на договорите.


„Сега чакаме и се надяваме напролет да имаме такова разрешение. Това прибързване и този политически натиск, който се оказва към Агенцията по ядрено регулиране, не дай си боже да има ефект върху сигурността на системата“, заяви Драгомир Стойнев.