19min.bg

България не се е отказвала от Белене

България не е декларирала, че се отказва от строежа на АЕЦ "Белене", заяви министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков, цитиран от БГНЕС.


В момента се прави анализ на договореностите и възможностите за бъдещето на този проект. На въпрос дали заместник-министър Мая Христова е правила ревизия в АЕЦ" Козлодуй" на договорите за износ на ток, сключени от централата с български фирми посредници, енергийният министър отговори, че се правят проверки в различни компании на различни нива.
Днес той се срещна с представители на бизнеса, Българската търговско- промишлена палата, Българската стопанска камара, и Клуб "Възраждане". Министерството създава политиката и рамката, а бизнесът създава добавената стойност, каза министърът. Обсъждано е реорганизиране на структурата, която определя концесиите. Възможно е тя да бъде трансформирана в агенция или да се разшири сегашното звено. Законът за разрешителните режими не действа, каза Трайков. На срещата не е било обсъждано намаляване на осигуровките, но новото правителство се ангажира стъпаловидно в рамките на мандата да намали осигурителната тежест, допълни той.
Очаква се осигуровките да бъдат намалени с 2% за т.г. и до края на мандата да стигне до 5 на сто намаление, заяви Иво Прокопиев, председател на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България /КРИБ/. Той заяви, че за да проработи закона за разрешителните режими се очаква да се предоставят повече права на агенцията за инвестиции, която да започне да работи като институтция, която обслужва инвеститорите на едно гише. Законодателството е сложно, местните власти са противоречиви и това води до забавяне на инвестиционните проекти. Необходимо е да има смяна на подхода, каза Прокопиев. Заради голямата инвестиционна активност местната власт и администрацията си бяха внушили, че са "Последна инстанция". Ние трябва да се борим за всеки лев, който може да влезе в България, допълни той.