България няма да подновява договора с Газпром: Вице Василев
Даже световната агенция Ройтерс пусна като важна новина изявлението на вицепремиера Асен Василев, според когото България няма да поднови своя договор с Газпром.
10-годишният ни контракт с руския гигант, сключен при кабинета Борисов 1 изтича в края на тази 2022 г. Ройтерс съобщава, че страната ни посреща „почти всичките си нужди” с руско синьо гориво.
„В тази ситуация не можем да подновим разговорите с Газпром. Има алтернативи. Това е обща европейска стратегия”, заяви финансовият министър пред БНР.
Василев цитира азерския газ като възможност, макар максималното количество, което бихме могли да вземем от него е 1 млрд. куб. м от общо максимум 10 млрд., а реалистично 8 млрд.куб.м тотал. Според Ройтерс пълното количество от 1 млрд.кубика, което евентуално може да ползва България, ще може да бъде теглено едва в края на тази година при приключване на конектора с Гърция.
Важно е също да се знае, че азерският газ всъщност е експлоатиран от руския гигант Лукойл.
За горницата от 2 млрд.куб.м, които остават, за да бъдат задоволени нуждите на страната той цитира терминалите за втечнен газ на Турция и Гърция, както и доставки от Алжир и „други места”, както изброи Василев.
Всъщност, първоначалното нарастване на цената на газа в ЕС през септември от 300 на 1000 долара за 1000 куб. м дойде именно поради недостига на доставки на втечнен газ. Появата на страните от Източна Европа като консуматори явно ще доведе до още по-голямо търсене, което не е ясно доколко ще бъде осигурено с предлагане, защото за САЩ приоритет са по-доходоносните азиатски клиенти.
Неясно е и доколко африканските находища са в състояние да задоволят всички нужди, тъй като за тях с предимство е бившата метрополия Франция, както и Италия, първата от които сега разчита на солидно количество руски газ, а втората – и на азерски.
Тоест, замяната на кремълското гориво ще наложи тези държави да вземат повече от Алжир, който не е известно да инвестира ударно в нови находища и мощности, които да позволят особено разрастване на износа му, така че да има за досегашните му несравнимо по-големи от България потребители, че и за нови като нас.
Ройтерс цитира Василев като поддръжник на идеята за единни европейски контракти за доставки на газ, което би довело до по-ниски цени на синьото гориво.
Пламен Валентинов