България получава покана за еврочакалнята скоро
Възможно е още днес на срещата на финансовите и икономическите министри от еврозоната България да получи покана за влизане в нейната чакалня. Това става ясно от публикация на агенция Ройтерс, според която българското правителство вече е изпратило писмо, в което се съгласява и с несъществувалото преди изискване на Брюксел да се присъединим предварително и към европейския банков съюз. Защо властите ни не са комуникирали това с родните медии и гражданите остава тайна...Вероятно заради факта, че поемането на условие по влизане в банковия съюз преди чакалнята означава липса на доверие от партньорите за способността на правителството и БНБ да упражняват нормален контрол върху финансовите институции преди и сега.
„Възможно е България да получи дата за присъединяването към механизма ERM II, предхождащ еврозоната, съобщава говорител на Марио Сентено, който оглавява Еврогрупата. България е изпратила писмо, с което потвърждава ангажиментите си за оздравяване на банковия сектор”, пише Ройтерс.
„Не е ясно какви точно са новите ангажименти, но дипломати от Еврогрупата коментират, че новото писмо е "позитивен знак". Страната е потвърдила и искането си за присъединяване към ERM ll и банковия съюз”, допълва агенцията.
Оценката на новите ангажименти обаче може да отнеме над една година и едва след това, ако е положителна, България може да влезе в ERM II, разяснява авторитетната медия.
"Получихме писмо от българските власти с ангажименти за твърдото им намерение да влязат в ERM-II и в Банковия съюз", каза говорителят на председателя на Еврогрупата Марио Сентено.
Няма юридическо изискване за държавите, които искат да влязат в еврозоната, да бъдат и членове на Банковия съюз, но специално по отношение на България такова искане беше поставено, макар че страната ни покрива номиналните критерии за влизане във валутния съюз - под 3% дефицит от БВП, под 60% дълг от БВП и средната инфлация за еврозоната.
Членовете на Банковия съюз на практика предават суверенитет на ЕЦБ по отношение на надзора на финансовия си сектор и специално на банките.