19min.media

България постави условия за новото име на Македония, Станишев й отвори вратите на ЕС

България постави условие името Северна Македония, което бе договорено като компромис между бившата югославска република и Гърция, изрично да бъде обвързано с категорично отричане на всякакви сегашни или бъдещи претенции към части от територията на нашата страна в нарочна позиция на Министерството на външните работи. Напомняме, че преди 6 години премиерът Борисов беше против точно това име, което и тогава беше оферирано като договорено между двете ни съседки, именно поради възможните аспирации, които са давали повод за неедин балкански конфликт.


„Смятам, че пътят към членството на страната в НАТО и ЕС е открит. Очаквам Съветът да даде зелена светлина за преговори с ЕС още в края на юни. Гордея се с факта, че това решение се постигна благодарение на усилията и волята на две прогресивни правителства”, написа в профила си във Фейсбук лидерът на ПЕС Сергей Станишев по повод постигнатото споразумение между Гърция и БЮРМ за името Република Северна Македония. Напомняме, че както там, така и на повечето места в Западните Балкани управляват соцправителства или в кабинетите червените са коалиционни партньори. Важно е да се знае, че бащата на евросоцлидера е родом именно от бъдещата Северна Македония. Ето какво пише Станишев:


„Република Северна #Македония – това е историческият компромис, финализиран от премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас. Договорът с всички детайли ще бъде подписан в края на седмицата, а гражданите ще трябва да одобрят промяната на името на референдум през есента...Години наред Груевски упорито блокираше преговорите, за да поддържа националистическата реторика и напрежението. Напълно споделям оптимизма на Зоран Заев, който заяви, че за Македония идват по-добри времена. Заслугата за това до голяма степен е лично негова. Днес уверено можем да заявим, че Македония е приятел със съседите си и то благодарение на прогресивното правителство и личните усилия на Заев. Това е модел на поведение, който трябва да бъде за пример на Балканите.


Победа за стабилността и демократичното развитие в региона и победа за лявото политическо семейство в Европа, които приветстваха и окуражиха двамата лидери по време на срещата на левите премиери в София на 16 май т.г.”.


Постигнатите договорености трябва да получат одобрение в националните парламенти, но е очевидно, че няма план „Б“, а сегашният исторически прозорец от възможности ще се затвори задълго, ако споразумението се провали. Затова се надявам опозиционните сили в двете страни да проявят разум и да загърбят дребнополитическите сметки и самоцелното критикарство в името на европейското бъдеще на двете страни и региона като цяло, и да подкрепят постигнатия компромис".