19min.bg

България с рекорден износ на оръжия, горива и ток през 2022 г.

Десетки тонове българско оръжие са били  изнесени за Украйна през Полша и Чехия през 2021 и 2020 г., показва справка в базата-данни за вноса на оръжие в Украйна.

Рекордни количества оръжия, горива и ток е продала България на външните пазари през първото полугодие на годината. Това е станало за сметка на тройното нарастване на внесените нефт газ и въглища от Русия. Това става ясно от представения анализ на Българската стопанска камара (БСК) за износа и вноса през първото полугодие на 2022 г. провокиран от значителния ръст.  

Анализът на БСК разглежда доколко тези ръстове се дължат на нараснало производство и количествен растеж и доколко на ценови фактори, посочи Веселин Илиев - главен директор "Външноикономическо сътрудничество" в БСК.

Водещи стоки в износа ни, като електроника, машиностроене, оптика, не могат да бъдат сравнявани само на база данни от статистиката - стойност и количество, най-често - килограми, и затова не участват в сравненията.

"Ръстът на цените на повечето стоки, особено при суровините, е толкова голям, че прави невъзможно да се изготвят полезни изводи и прогнози относно износа и вноса, както от гледна точка на съживяване на производството, така и като ръст в потреблението", поясни Веселин Илиев.

Източник на данните е Световната търговска организация (International Trade Centre - ITC) в Женева, където се обработват данни от 233 държави с различна степен на изчерпателност. Една от причините да се ползва този източник е необходимостта от съпоставка с износа и вноса на другите държави, затова стойностите са в щатски долара, обясни Веселин Илиев.

Продажба на оръжие за над 1.3 милиарда долара

Анализът не разглежда износът на стоки със специално предназначение, които се крият зад код 999999, защото описанието им не дава точна представа за какво става дума. Обикновено зад този код се крие продажбата на различни видове оръжия и системи за отбрана.

За първото полугодие страната ни е изнесла оръжия за над 1 милиард и 334 милиона долара. За сравнение година по-рано - за 667 милиона долара, а през първото полугодие на 2020 г. – за 513 милиона долара. На практика страната ни е продала за половин година оръжия и боеприпаси, които обикновено е продавала за цяла година през най-силните си години.

Износът по глава 93 е само в направление "Специални категории" и само на позиция 9307 - Саби, мечове,щикове, копия и други хладни оръжия, техните части и ножници, възлиза на 250 милиона долара, като 90% от тях са изнесени за Полша. България е най-големият доставчик за Полша по тази позиция, следвана от САЩ и Великобритания, показват данните на ITC.