19min.media

България защити Украйна и беше изхвърлена от газоразпределението: Борисов

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, Теменужка Петкова и други представители на ГЕРБ дават брифинг пред медиите заради "спекулацията с тока и природния газ". ВИЖ ВИДЕО ТУК!

Реализацията на интерконектора Гърция - България е забавена, посочи Петкова и попита кой и как забави проекта.

Относно природния газ, първо, трябваше да се премахнат три посреднически фирми, след това предоговорихме цените, с ЕК предоговорихме договора и върнаха надвзети пари, които върнахме на бизнеса, добави Борисов.

Гърция и Турция приеха руската газ, а България беше изхвърлена от газоразпределението заради солидарността си към Украйна, каза още той.

Построихме газопровод, с който България печели милиони от нашите действия. При това положение никой не може да остави България на студено, припомни Борисов. Сега Балкански поток има 1 милион куб. газ - което ще стигне за месеци. Българите само ще печелят милиони всяка година.

 "България защити Украйна в региона и спря изпълнението на Южен поток, за да не се заобикаля Украйна, Натовска Турция и Натовска Гърция приеха руската газ, България беше изхвърлена от газоразпределинето и беше превърната на клиент", обясни Борисов.

"Помня на Путин и на Лавров изказванията, че заради солирадността си за Украйна България губи всичко, взе се решение за газов хъб Балкан и стана възможно газопровод с най-мощните компресори, американски, направихме газопровод и България печели стотици милиони на година от нашите действия никой, обясни Борисов.



Управляващите незабавно да отменят мораториума върху цените на тока, парното и водата и да въведат адекватни компенсации за бизнеса. За това настоя още Борисов.

Той предложи да даде гласове, ако имат нужда при гласуване в пленарна зала.

От ГЕРБ определиха като лобистко приетото от парламента решение, защото води до свръхсубсидиране на ВЕИ-сектора. Бившите управляващи припомниха, че утре изтича срокът за финализиране на проекта за построяване на газовия интерконектор между България и Гърция, чрез който от 1 януари 2022 г. трябваше да потече азербайджански газ.