19min.bg

Българите: Трудът ни е сериозно подценен

Българинът става все по-беден, а делът на хората, които се оценяват като относително богати, намалява. Това показва изследване на КНСБ сред 3300 работещи от цялата страна. Заплатите на 28,4% от анкетираните са били намалени през 2012 г. спрямо предната година. Увеличение са получили само 17,3%.


Над две трети от хората отговарят, че заплатата не им стига, за да покрият ежедневните си разходи. Това показва, че тенденцията за стагнация и замразяване на доходите става все по-сериозна и са необходими спешни мерки за повишаване на доходите, каза президентът на КНСБ Пламен Димитров, цитиран от Труд.


Намалял е и делът на хората, които получават допълнителни заплати, ваучери за храна и бонуси. Изследването на синдикатите показва, че 80% от българите вземат чисто между 200 и 900 лв. Средната нетна заплата е 519 лв.


Според хората трудът им е сериозно подценен. 44% смятат, че трябва да получават повече. Като достойно оценени се определят едва 30%.


Най-голям е делът на доволните от заплащането си във фирмите за недвижими имоти и финансовото посредничество. Обяснението е, че в тези дейности възнаграждението пряко зависи от резултатите, посочиха от КНСБ.


Най-силно е неудовлетворението в здравеопазването, хотелиерството и ресторантьорството. Там недоволни от заплащането са 80% от хората.


Изследването включва и оценка колко пари трябва да получават практикуващите различни професии според мнението на анкетираните. Най-големи разлики между реалното и очакваното възнаграждение има в здравеопазването. Според анкетираните лекарите специалисти трябва да вземат 1800 лв., а реалната им заплата е 1082 лева.


71,5% от анкетираните искат да работят над 8 часа на ден, ако им се плаща повече. Допълнителна заетост освен основната имат 12% от хората. Половината от тях са в сивия сектор, само 31,9% работят на граждански договор.