19min.bg

Българският принос към справяне с кризата – 1,5 млн. души са оставени без защита

Автор: Ивайло Калфин, euractiv.bg



В период на криза, времето тече много бързо. Необходими са компетентност, бърза ориентация и нетрадиционни решения. Изчакването е възможна тактика, но в повечето случаи тя се проваля. Да, след като отмине кризата с коронавируса всичко ще е ясно – какви са икономическите ефекти, колко е струвала на бюджета, колко фирми са фалирали и с колко са се увеличили безработните. Дори ще знаем какъв е броят на психическите разстройства, разводите и случаите на домашно насилие.

Ивайло Калфин е икономист, два пъти вицепремиер на България и председател на борда на EURACTIV България.

Само че “малкият” проблем е, че ние живеем по време на кризата, не сме на пауза. Сметките идват, разходите текат и надали имаме настроение да гледаме на това, което се случва с погледа на статистици или икономически изследователи.

Правителството обяви мерки за противодействие на кризата. Само за седмица позицията му се промени на 180 градуса, но все пак то тръгна в правилната посока, като се убеди, че тактиката за изчакване ще доведе до икономически срив и социален хаос. За да избегне това, кабинетът обяви програма с очакван ефект от 4.5 милиарда лева. Важно е да се каже, че за нея ще са необходими около 2.5 милиарда лева, което е по-малко от предоставеното ни от ЕС за борба с вируса.

Т.е. до този момент националният бюджет не участва във финансирането на мерките. Към кого са насочени те?