19min.bg

Балтийските държави стават най-големите доставчици на вино в Русия

Литва се е превърнала в най-големия доставчик на вино за Русия през първите осем месеца на 2023 г., сочат данни на ООН за международна търговска статистика Comtrade.



Според доклада от януари до август тази година Литва е изнесла за Русия вино на стойност 126 млн. долара, което е с 20,6% повече от миналогодишните данни. На второ място се нарежда Грузия със 112,1 млн. долара (ръст от 19,4 %), а челната тройка се допълва от друга балтийска държава - Латвия, със 79 млн. долара (ръст от 18,5 %).



В тазгодишната десетка на най-големите доставчици на вино влизат още Италия (72,7 млн. долара), Испания (20,8 млн. долара), Полша (18,3 млн. долара), Германия (11,3 млн. долара), Чили (10,4 млн. долара), Португалия (7,7 млн. долара) и Армения (6,3 млн. долара).


Нито Литва, нито Латвия са известни с производството си на вино, а лозарството им е малко. Според сведенията годишното производство на вино в Литва е около 60 000 хектолитра, докато в Латвия то е приблизително наполовина по-малко. За сравнение, Италия, най-големият производител на вино в Европа, е произвела 50,3 млн. хектолитра от напитката през 2022 г.



Произходът на латвийския и литовския износ на вино за Русия не е посочен в данните. Отбелязва се обаче, че през отчетния период двете страни съвместно са внесли вино на стойност 59,3 млн. долара от Италия, 21 млн. долара от Испания и 14,1 млн. долара от Германия.



По данни на руската Федерална митническа служба през 2022 г. Русия е внесла около четири милиона хектолитра вино, включително близо 2,7 милиона хектолитра от Италия, Испания и Грузия - трите най-големи доставчици през тази година. Изглежда вероятно Латвия и Литва да препродават на Русия вино, закупено от техни колеги от ЕС, тъй като съвместното им производство едва ли би могло да покрие този обем на износа.


Във връзка със санкциите срещу Украйна миналата година ЕС забрани износа на вино за Русия, който надвишава 300 евро (315 долара) за бутилка. Членовете на френския съюз на производителите на шампанско спряха да доставят продуктите си в Русия. В отговор на санкциите през юли тази година Русия повиши вносните мита за вино от "недружелюбни" държави от 12,5 на 20%.